Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) by měl vyšetřit podezření, že se Rusko snaží pomocí hackerských útoků ovlivnit výsledek nadcházejících prezidentských voleb ve Spojených státech. Podle agentury Reuters k tomu vyzval šéf amerických demokratů v Senátu Harry Reid. Podle vyšetřovatelů napadli hackeři počítače obou hlavních amerických stran, z útoků je podezříváno Rusko.
„Možnost, že se nepřátelská vláda aktivně snaží podrývat naše svobodné a spravedlivé volby, je jednou z největších hrozeb pro naši demokracii od studené války,“ citoval dnes Reuters z dopisu, který Reid poslal řediteli FBI Jamesi Comeymu. „Je nezbytně nutné, aby Federální úřad pro vyšetřování využil všechny dostupné zdroje k zevrubnému a rychlému prověření této záležitosti,“ napsal senátor.
Comey dnes na konferenci o kybernetické bezpečnosti ujistil, že FBI přistupuje velmi vážně k jakékoli snaze ovlivnit pomocí hackerských útoků veřejné záležitosti v USA. Podrobnosti o vyšetřování útoků nesdělil.
Hackeři v minulých měsících vykradli e-mailové schránky představitelů Demokratické strany. Z korespondence, kterou následně zveřejnil server WikiLeaks, vyplynulo, že vedení demokratů dávalo ve stranických primárkách přednost nynější kandidátce na prezidentku Hillary Clintonové před jejím soupeřem Berniem Sandersem. U mnoha Sandersových stoupenců to vyvolalo pobouření. Vyšetřovatelé tvrdí, že za kybernetickým útokem stáli hackeři z Ruska.
V srpnu americká média uvedla, že se terčem hackerského útoku stali i republikáni. Útočníci podle médií umístili škodlivý software do počítačů pracovníků kampaně republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa.
Hackeři, kteří podle vyšetřovatelů pracovali pro ruské tajné služby, napadli také americká vydavatelství, včetně deníku The New York Times. Novináři jsou považováni za významný terč, protože jejich počítače mohou být cenným zdrojem informací o novinářských kontaktech na vládu, případně o důvěrných novinářských materiálech, které nejsou určeny ke zveřejnění.