Analytici: Elektřina a plyn pro domácnosti příští rok nezdraží

Elektřina a plyn pro domácnosti příští rok pravděpodobně nezdraží. Shodli se na tom analytici a zástupci vybraných dodavatelů, které oslovila ČTK. Někteří z analytiků se navíc domnívají, že ceny energií by se mohly napřesrok dokonce snížit.

„Dobrá zpráva pro odběratele elektřiny i plynu je, že s vysokou pravděpodobností jejich účty za energie pro příští rok klesnou,“ řekl ČTK analytik společnosti ENA Jiří Gavor. Analytik serveru Cenyenergie.cz Petr Woff podotknul, že podle jeho údajů začátkem letošního roku domácnostem elektřina průměrně zlevnila o 1,5 procenta, naopak zemní plyn o 2,6 procenta zdražil. „Z meziročních změn na velkoobchodních burzách usuzuji, že úvodem roku 2016 můžou obě komodity zlevnit, a to v řádu jednotek procent,“ dodal.

Další odborníci ale optimismus mírně brzdí. „Bylo by pro pro mne příjemným překvapením, pokud by konečné ceny elektřiny domácnostem v roce 2016 nějak viditelně klesly,“ uvedl analytik BH Securities Petr Hlinomaz. „Nerad bych spekuloval, ale u cen plynu pro domácnosti bych neočekával dramatické výkyvy ani na jednu stranu,“ doplnil předseda Rady Českého plynárenského svazu Jan Valenta.

Samotní dodavatelé energií zatím cenovou politiku pro příští rok příliš komentovat nechtějí. Většina z poskytovatelů, které ČTK oslovila, ale slibuje, že nezvýší ceny takzvané silové části cen energií, kterou ze své pozice mohou ovlivnit. „V návaznosti na cenový vývoj nepředpokládáme, že by se ceny energií pro příští rok pro koncové zákazníky měly zvyšovat,“ řekl ČTK ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani.

„Pokud nedojde ke změně trendu cen a měnového kurzu, lze na vývoj cen elektřiny a plynu pohlížet optimisticky a není důvod se obávat nárůstu cen,“ doplnil mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha. V podobném duchu se vyjádřili i zástupci alternativních dodavatelů, například Bohemia Energy a MND.

Prodejci odkazují na to, že na výslednou cenu energií pro spotřebitele mají velký vliv cenová rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ), která jsou každoročně vydávána na konci listopadu. U elektřiny dosud zaujímá regulovaná část ceny asi 60 procent výsledné částky. Jsou v ní zahrnuty například poplatek za přenos a distribuci elektřiny nebo příspěvek na obnovitelné zdroje energie (OZE).

Hlinomaz upozornil, že vzhledem k nově přijaté novele energetického zákona je navíc pravděpodobné, že podíl regulované složky na výsledné ceně elektřiny pro příští rok ještě vzroste. Dodal, že důvodem je úprava platby zmiňovaného poplatku na OZE, který se od roku 2016 bude platit podle kapacity jističe.

„Ceny elektřiny a plynu závisejí na osudu vyhlášek, které jsou nyní v legislativním procesu. Obecně očekáváme, že bude pokračovat vývoj posledních dvou let, kdy ceny na trzích jsou velmi nízké a lze očekávat u neregulovaných složek ještě mírný pokles,“ řekl ČTK mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. Regulované ceny podle něj budou připraveny tak, aby korespondovaly s aktuálním prohlášením předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové na webu úřadu. Vitásková v něm mimo jiné zmiňuje, že podporuje to, aby se investice do energetiky nedělaly za cenu nepřijatelného zvyšování cen pro konečné zákazníky.

Newsletter