Dnešní zpřesněné údaje o vývoji hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí potvrzují dobrou kondici české ekonomiky. Uvedli to analytici oslovení ČTK. Zároveň ale upozornili, že v dalších čtvrtletích bude růst již slabší kvůli odeznění čerpání fondů EU a za celý rok by se růst ekonomiky měl pohybovat zhruba kolem 2,5 procenta.
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o tři procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 0,4 procenta. Český statistický úřad tak dnes mírně zhoršil údaje z prvního rychlého odhadu z května.
„Dnešní zpřesněný odhad HDP a jeho bližší struktura vyznívá příznivě, růst tuzemské ekonomiky je relativně rovnoměrný a pokračuje v solidním tempu,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Vzhledem k vysoké srovnávací základně z minulého roku a odeznění čerpání EU fondů ale bude podle něj růst ekonomiky letos pokračovat v slabším tempu. „Za celý letošní rok by měla ekonomika růst kolem 2,3 procenta,“ dodal
„Korekce o jednu desetinu procentního bodu směrem dolů nijak nekazí dobrý dojem, který výkon ekonomiky v prvním čtvrtletí udělal,“ uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. V dalších čtvrtletích však podle něj dynamika růstu zpomalí. Za celý rok odhaduje růst o 2,5 procenta.
Celkově sice česká ekonomika v letošním roce podle analytika ČSOB Petra Dufka zpomaluje, avšak nejde o útlum, ale pouze o návrat k udržitelnějším hodnotám růstu po odeznění silné investiční vlny. „Růst hospodářství stojí na solidních základech, a navíc je patrný téměř ve všech odvětvích ekonomiky. Předpokládáme, že ve zbytku roku ekonomika zpomalí na zhruba 2,5 procenta,“ uvedl.
„Hlavní poselství je, že česká ekonomika je v dobré kondici. Do letošního roku vstoupila hodně úspěšně a zlepšující se situace na trhu práce znamená, že spotřeba domácností poroste i nadále a letos bude hlavním motorem růstu české ekonomiky jako celku,“ doplnil hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Meziroční tříprocentní růst podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška umožňuje přibližování ekonomky k úrovni vyspělých zemím EU a zároveň se více blíží udržitelnému vývoji. „Pokud jde o celoroční růst HDP, vytváří tříprocentní tempo z prvního čtvrtletí dostatečný polštář pro to, abychom mohli zvednout o několik desetin procentního bodu náš dřívější výhled, počítající s tempem 2,2 procenta,“ uvedl.
Hospodářský vývoj v ostatních zemích středoevropského regionu je podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela velmi podobný a zpomalení v České republice tak v regionu není výjimkou.
Adéla Körtvelyová z auditorské a poradenské sítě BDO dodala, že další vývoj bude z velké části záviset na ekonomické situaci v zemích Evropské unie.