Izraelský startup Similarweb od svého založení v roce 2007 vyrostl v globální společnost obchodovanou na newyorské burze. Po loňském obratu 218 milionů dolarů míří v letošním roce celkový výnos na částku v rozmezí 242 až 246 milionů dolarů. Nyní tako platforma pro webovou inteligenci, která je schopna analyzovat široké spektrum vlastností webových stránek, otevírá nové vývojářské centrum v Praze. To se svým současným počtem 25 zaměstnanců doplní obdobná centra v Tel Avivu a Kyjevě a další kanceláře po celém světě. V české metropoli Similarweb plánuje vyrůst na 100 expertů a vybudovat tak stabilní zázemí pro inženýrské centrum a centrum výzkumu a vývoje.
„Inženýrské centrum otevíráme v Praze především díky zdejším talentovaným odborníkům. Vzhledem k našemu zaměření i na oblast velkých dat a AI jsme si tento region vybrali také pro vysokou úroveň českých škol s technologickým zaměřením. Naše teze o potenciálu IT talentů na českém trhu se nám zatím potvrzuje – již jsme přijali 25 špičkových talentů a naším cílem je rozšířit náš tým v Praze na 100 lidí,“ říká Ron Asher, CTO Similarwebu.
Miliarda kliknutí denně
Společnost vytváří komplexní platformu pro webovou inteligenci, která dokáže pochopit a analyzovat veškeré dění v prostředí internetu, od základních údajů o návštěvnosti po chování lidí na síti. Pro nové centrum výzkumu a vývoje si Similarweb strategicky vybral Prahu na základě bohaté nabídky talentů, kultury inovací a především díky zvyku stavět se k problémům čelem a tahu na branku. „Similarweb klade důraz na hodnoty, jako je zvídavost, spolupráce, investice do rozvoje zaměstnanců a pospolitost. Na kandidáty klademe velké nároky, naši ideální zaměstnanci by měli být zvídaví lidé, kteří se na problém dívají ze všech různých úhlů. Povzbuzujeme zaměstnance k tomu, aby převzali odpovědnost za své projekty od začátku do konce. Jedním z našich hlavních cílů je v našich kancelářích vytvářet vstřícné, nesoutěživé prostředí, které podpoří rozvoj jednotlivců i celé firmy,“ popisuje firemní kulturu Eva Málková, která se v pražské kanceláři Similarwebu stará o nábor.
Ambicí pražského centra Similarwebu je analyzovat zde více než miliardu internetových kliknutí denně a zprostředkovávat tak obchodním partnerům cenné vhledy do chování jejich zákazníků v digitálním světě. V současné době Similarweb do svých produktů navíc integruje umělou inteligenci, která tyto procesy ještě zintenzivňuje.
Od osobního webového srovnávače po globálního internetového giganta
Or Offer, spoluzakladatel Similarwebu, začal svou podnikatelskou cestu ve šperkařském rodinném podniku v Jeruzalémě. Jeho rodiče, umělci, provozovali malý obchod, ale Or měl ambici rozšířit firmu a vytvořit z ní známou značku ve šperkařském průmyslu. Když Or v roce 2006 hledal informace o designérovi šperků Davidu Yurmanovi, uvědomil si, že neexistuje žádný online nástroj, který by vyhledal webové stránky prodávající podobné šperky. Spolu s přáteli vyvinul plugin pro prohlížeče, který analyzoval historii prohlížení webových stránek a na jejím základě doporučil stránky, které jsou podobné těm již navštíveným. Plugin měl obrovský úspěch, stáhly si jej desítky milionů uživatelů a stal se základem pro rozsáhlé možnosti, které Similarweb postupem času nabídl. Dnes Similarweb umožňuje firmám činit rozhodnutí založená na datech – více než 4 800 firem je na svých trzích úspěšných díky tomu, že odhalují, co se děje online. Od května 2021 je společnost Similarweb obchodovatelná na newyorské burze a dnes je zisková. Mezi její klienty patří giganti Google, eBay, Adidas, Zalando, Booking.com a mnoho dalších.