Andělé z Grouportu uzavřeli další investici. Tentokrát sází na pokročilé technologie v oblasti počítačového vidění

Fond andělských investorů Grouport, který je součástí investiční skupiny DEPO Ventures, investoval jednotky milionů korun do společnosti Neuronix AI. Investice pomůže startupu v rané fázi stát se do roku 2025 lídrem v oblasti počítačového vidění, a to prostřednictvím aplikace, která přináší unikátní technologii umělé inteligence v oblasti AI hardwarové akcelerace. Neuronix AI poskytuje více než šedesátinásobné zrychlení výkonu při zpracování dat analýz výstupů počítačového vidění. Snižuje také celkové náklady na fungování aplikace počítačového vidění na zařízeních IoT (Internet of Things).

Yaron Raz
Yaron Raz

„Byli jsme příjemně překvapeni pokorou a profesionalitou, která ze zakladatele Yarona Raze vyzařovala. Jelikož investice v raných projektech jsou posuzovány zejména podle zakladatelů, bylo nám naprosto jasné, že před sebou máme ideálního kandidáta,“ vysvětluje partner Grouportu Michal Ciffra.

První zákazníci již v červenci

Technologie Neuronix se zaměřuje na stále rostoucí trh AI hardwarové akcelerace. Odhaduje se, že tento trh dosáhne v roce 2025 velikosti až 50 miliard dolarů. Je ekonomicky výhodná, neboť poskytuje více než šedesátinásobné zrychlení výkonu pro stahování videa. Neuronix již předložil patent a očekává, že prototyp bude mít hotový v květnu, přičemž první zákazníci budou jejich řešení moci využít v červenci tohoto roku. Tým společnosti se skládá z několika velmi zkušených expertů v oblasti technologie umělé inteligence, videokomprese a softwarové architektury. Mají dlouholeté zkušenosti s vývojem ve společnostech Alterra, Lattice nebo Harmonic, které jsou lídry v oboru.

„Počítačové vidění se stává součástí našeho života. V podstatě každé zařízení, které má přístup k videozáznamům nebo obrazovým datům, potřebuje určité schopnosti počítačového vidění. Do roku 2025 bude 1,5 miliardy zařízení využívat AI edge. Neuronix nemá o nic menší ambici než tuto oblast ovládnout. Jeho akcelerátor poskytuje neuvěřitelnou 95% úsporu nákladů na základě vhodné architektury, která v podstatě urychluje množení vektorů. Kromě toho umožňuje bezproblémovou integraci tohoto řešení do technologických řešení klientů, což zásadně urychluje obchodní proces,“ dodává Ciffra.

„Jako silně technologicky orientovaná společnost v rané fázi potřebujete investory, kteří rozumí technickým detailům ekosystému umělé inteligence (AI), ale také chápou a sdílejí vizi robustní umělé inteligence pro systémy vizuální kontroly (Computer-Vision AI), které se snadno integrují do zařízení IoT, sledování (surveillance), autonomních systémů atd. To vše jsme našli v Grouportu,“ říká Yaron Raz o investici andělského fondu.

„Investice Grouportu jakožto součást našeho pre-seed financování nám umožňuje dostat se k fungujícímu prototypu a zajistit si naše první strategické partnery a zákazníky. Očekáváme také, že kontakty celé skupiny DEPO Ventures nám pomohou odhalit další potenciální zákazníky, partnery a investory v rámci evropské komunity. Prostředí Silicon Valley a Izraele již zmapované máme,“ dodává Yaron Raz.

Investice od prestižního akcelerátoru ze Silicon Valley

Do společnosti v minulosti investoval také prestižní americký Alchemist Accelerator. Společnost CB Insights označila Alchemist za nejlepší akcelerátor v roce 2016 na základě průměrné míry financování jeho starších projektů. Primární kritéria screeningu akcelerátoru jsou týmy, přičemž přednost má významný technický spoluzakladatel.

Andělský fond Grouport reaguje svým unikátním konceptem angažovaného investování na nedostatek „chytrého“ financování raných technologických startupů v ČR a střední Evropě. Špičkoví manažeři a majitelé firem tak mají možnost podílet se na aktivitách fondu, poskytnout svou expertizu, rozvinout síť kontaktů, a tím pomáhají zvyšovat hodnotu portfolia. Fond investoval například do projektů SmartGuide, TATUM, Spendee nebo BikeFair.

DEPO Ventures je investiční skupina, která buduje evropský syndikát andělských investorů. Spravuje andělské fondy a mezinárodní network andělských investorů, kde jim zjednodušuje investiční proces a snižuje investiční riziko. Vizí DEPO Ventures je naučit úspěšné podnikatele a osoby s vysokým jměním, že investice do startupů by měly být přirozenou součástí portfolia každého investora.

Newsletter