Americké výnosy na začátku týdne rostly. Dolar krátce oslabil nad 1,1550 za euro, poté část ztrát smazal. Koruna krátce zpevnila pod 25,00 za euro. Proti dolaru nabrala zisky pod 21,80.

APSS jako první v Evropě představí program simul. vnímání lidí s demencí

Vzdělávací program Virtuální realita – demence přináší účastníkům unikátní možnost vstoupit do světa člověka žijícího s demencí. S využitím vysoce kvalitní technologie virtuální reality umožňuje vidět svět jeho očima. Posiluje tak znalosti pečujících o demenci a zároveň pomáhá zlepšit přístup a podporu lidem, kteří trpí demencí. Na základě vlastního prožitku účastníci budou lépe rozumět tomu, co zažívá člověk s demencí a budou tak umět lépe identifikovat jeho potřeby a vytvořit plán podpory.

Aplikace k navození demence pomocí virtuální reality byla vyvinuta v Austrálii, v ČR ani jinde v Evropě zatím podobný produkt nebyl k dispozici. Autorem školení je australská asociace Dementia Australia, která na vývoji aplikace spolupracovala s australskou Deakin University. Australská verze byla na základě požadavků APSS upravena do českého jazyka, včetně všech doprovodných materiálů – prezentace, brožur a letáků. Kurzy budou nabízeny od května tohoto roku. Školení je určeno nejen pro profesionální pečující pracující v pobytových, ambulantních a terénních službách, ale vhodné je také pro neformální pečující (rodinné příslušníky apod.).

„Jsem velice rád, že do České republiky přinášíme světově unikátní seminář Virtuální realita – demence. Nejen proto, že jsme první v Evropě, ale zejména proto, že tím zprostředkujeme pečujícím ojedinělý zážitek, který povede k ještě vyšší kvalitě poskytované péče a většímu porozumění lidem s demencí,“ řekl Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) a současně prezident Evropské sítě pro stárnutí (EAN).

„Je potěšující, že se Austrálie a Česká republika staly partnery v oblasti tohoto špičkového školení, které je určeno pro pečující o osoby trpící demencí. Trénink umožňuje účastníkům vidět svět očima osoby, která žije s touto nevyléčitelnou chorobou. Odborníci z oblasti péče o seniory z České republiky předsedají významným evropským asociacím Alzheimer Europe a European Ageing Network. Předpokládáme, že zájem o školení virtuální reality EDIE projeví také experti z dalších evropských zemí,“ komentoval velvyslanec Australského společenství Paul Wojciechowski.

„Myslím si, že většina z nás si nedokáže představit, jaké to je žít s demencí. Velmi proto oceňuji projekt, který dokáže lidem nemoc více přiblížit a pomocí virtuální reality dokonce umožnit být na chvíli v kůži daného pacienta. S demencí u nás žije zhruba 150 tisíc lidí. Pevně proto věřím, že díky reálnému prožitku dojde ke zlepšení přístupu pečujících osob a tím i zkvalitnění života pacientů,“ uvedl ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch.

Tisková konference se uskuteční 30. dubna v Praze v SeneCura SeniorCentru Klamovka a vystoupí na ní prezident APSS ČR a EAN Jiří Horecký, velvyslanec Australského společenství Paul Wojciechowski, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, předsedkyně Alzheimer Europe a ředitelka Gerontologického centra v Praze Iva Holmerová a předsedkyně správní rady nadace Krása pomoci Taťána Gregor Brzobohatá.

Newsletter