Ve Spojených státech se dnes z důvodu státního svátku neobchoduje na všech trzích. Dolar míří k silnější hranici 1,0900 za euro Koruna v zisku pod 25,30 EURCZK

Atreon: Od pomoci Ukrajině k zajímavému byznysu

Začínal jako finanční poradce. Dnes vyplňuje mezery komplexního sortimentu hutních materiálů. Patrik Duda, který je známý pro svůj projekt Naughty Harbor, se s námi podělil o jeho zajímavou cestu podnikání. Jaké byly jeho motivace k založení businessu? Co má společného pomoc Ukrajině se značkou Atreon? A kam své cíle směruje dále? Na tyto otázky a mnohem více se dozvíte v rozhovoru s člověkem, který má cit na hledání příležitostí i tam, kde si jiní netroufají.

V 19 letech jste začal jako finanční poradce. Co vám tato práce dala do profesního života?

Ve 21 až 23 letech jsem začal levně kupovat byty na Ústecku. Ne v ghettech. Normální pěkné byty. Koupil jsem jich cca 34. Ve 24 letech jsem vstoupil do online byznysu a dostal se tak k projektu Naughty Harbor, který jsem založil ve 27 letech. Ten vlastním dodnes. Ve zmíněném projektu jsem se naučil fungovat v e-comerce. A to díky e-shopu, který vedeme. Ač je to relativně malý trh, povedlo se nám stát se jedničkou na trhu a udělat z toho relativně pěkně výdělečný projekt. Ve 29 letech jsem hledal další výzvu. A úplnou náhodou se dal dohromady s partou 3 kluků, kteří se zabývali průmyslovou robotikou a výrobou. Rozhodl jsem se s nimi rozjet společný byznys. Po cca 4 měsících snažení jsem si však uvědomil, že to nebyla správná volba týmu. I když jsem v průmyslu neměl žádné zkušenosti, rozhodl jsem se tedy projekt rozjet sám. Jako jediný společník. A začít na zelené louce. Do týmu jsem přizval svého výborného kamaráda, Jirku Vyskočila, který je technicky zaměřený, je houževnatý a má cenné zkušenosti. On nyní řídí firmu po technické stránce. Já po té strategické a obchodní.

Jak vlastně vznikla společnost Atreon?

Těsně po tom, co jsem opustil zmiňovaný tým kluků, začal konflikt na Ukrajině. A já se s naší firmou rozhodl Ukrajině pomoci prostřednictvím výroby balistických ocelových plátů. Naštěstí jsem měl kolem sebe spousty zkušených známých ze zbrojního průmyslu. Velmi rychle jsme sehnali totálně nedostatkovou balistickou ocel. Vykoupili jsem veškeré zásoby, které jsme v ČR byli schopni sehnat. Náš samotný výrobek byl však pouze polotovar, který pak byl jen dalším článkem dotáhnutí do finální podoby. A právě zde se zrodil nápad Atreon, prodej hutního materiálu. Když jsem zjistil, jak funguje trh s hutním materiálem, nemohl jsem tomu uvěřit. Doslova jsme museli prodejce prosit, aby nám něco prodali. Díky tomu jsem si uvědomil, jaká příležitost je zlepšit tento trh. Zároveň, oproti mým jiným podnikatelským nápadům, je toto relativně konzervativní byznys. Proto jsem se rozhodl využít svůj časem získaný kapitál a jít „all in“. Začal jsem tedy vybírat všechny svoje investice. Prodal jsem byty (zbývá mi jich už jen 6, které ještě nabízím). Vybral jsem crypto. A prodal sporťáka. Místo toho jsem koupil dodávky, spousty železa a dalších hraček. Jak tohle dopadne, uvidíme později.

Jaká byla vaše hlavní motivace pustit se do byznysu s hutním materiálem?

Měl jsem příležitost pochopit, jak tento trh funguje, a uviděl velkou příležitost. V byznysech, kde jsem podnikal předtím, jsem si musel každého zákazníka opravdu zasloužit, o každého bojovat. V obchodu s hutním materiálem mi skoro připadá, že pravidlo „náš zákazník, náš pán“ platí naopak. O zákazníky není nouze a prodejci se chovají arogantně. Skoro jsem nevěřil vlastním očím, že tak velkou mezeru na trhu dosud nikdo neobsadil. Rozhodl jsem se tu příležitost využít a změnit tento trh k lepšímu. Typický zámečník objednává několik různých materiálů. Málokdy se mu povede, aby mu je všechny nabídl jeden dodavatel. Takže musí brát minimálně ze dvou zdrojů. Náš sortiment je velmi komplexní a i to, co nemáme na webových stránkách, vždycky umíme sehnat. Další naše silná stránka je cena. Určitě patříme k nejlevnějším na trhu. Velkoobchodním zákazníkům při objednávkách minimálně v jednotkách tun nabízíme totéž. Jen se více hraje na cenu. I v tom jim umíme vyjít vstříc.

Čím je Atreon jiný v porovnání s konkurencí?

Atreon se věnuje maloobchodu i velkoobchodu. Lepší příležitosti a větší prostor pro rozvoj firmy nachází v maloobchodu, ve kterém zatím v České republice není celoplošně působící velká firma s širokým sortimentem a nízkými cenami. Aktuálně prodává přes moderní e-shop a má jednu pobočku v Čelákovicích. Soustředíme se na zámečnickou výrobu. Nedisponujeme zatím obráběcími a pálicími stroji. K tomu však dojdeme později. Typické výrobky jsou určeny pro stavební firmy (branky, ploty, železné konstrukce, mříže a podobně). Další velkou a perspektivní oblastí jsou armatury. Nabízíme možnost ohybu roxorů či výrobu třmínků.

Na co u vás kladete důraz?

Jednoduše řečeno, prozákaznický přístup. Do velice konzervativního prostředí jsme se rozhodli vnést standardy, které zákazníci dnes běžně všude očekávají. Počínaje prostou lidskou slušností přes profesionální zákaznickou podporu až k snadnému nákupu on-line. Tak, jak je samozřejmé si kupovat spotřební zboží. Realita je dnes taková, že prakticky u žádného prodejce nemáte možnost zjistit, jaký materiál, a v jakém množství má na skladě on-line. Právě tuto možnost my nabízíme. Nakupovat jednoduše, rychle a online. Samozřejmě začínáme. Má to své mouchy. Ale postupně vše ladíme do dokonalosti.

Jak máte vyřešenou dopravu?

Momentálně rozvážíme primárně v rámci Středočeského kraje. Využíváme totiž jen svoji vlastní autodopravu, díky které můžeme prodávat za nejlepší ceny. Externí dopravní služby by pro nás zvedly cenu na nepřijatelnou úroveň. Za cestu, kterou my zvládneme za 800 korun, by nám, potažmo zákazníkovi, naúčtovali 1 300 Kč. Na dopravě nic nevyděláváme. Bereme to jako službu pro zákazníka. Díky tomu můžeme nabídnout rychlou pružnou dopravu za přijatelnou cenu. Kdokoliv si může zboží přijet vyzvednout do Čelákovic vlastním vozem. Pro menší objednávky do pár stovek kilogramů však využíváme Toptrans. Tam se to naopak vyplatí. Díky nim můžeme posílat menší objemy do celé ČR. U velkoobchodu samozřejmě externí dopravu využíváme i na velké objednávky, ale to se pohybujeme ve zcela jiných číslech.

Jaké máte cíle do budoucna?

V Čelákovicích jsme otevřeli před dvěma měsíci první pobočku. Aktuálně máme 10 zaměstnanců. Plány máme ambiciózní a dosavadní výsledky nám dávají za pravdu, takže v příštím roce budeme otevírat druhou pobočku. Právě pro menší klienty je dostatečná síť poboček důležitá. Dodavatelé, kteří obchodují jen ve velkém, si vystačí se dvěma pobočkami v republice, ale naše strategie je jiná. V horizontu tří až 5 let chceme mít síť 10 až 15 poboček. Asi nedosáhneme největších obratů mezi naší konkurencí, protože cílíme na menší klienty, kde se tolik peněz neprotočí, ale jednoznačně počítám s obratem v miliardách.

Kdo je Patrik Duda

Začal jako finanční poradce. Už ve svých 21 letech začal nakupovat byty na Ústecku. Stojí za unikátním projektem v ČR Naughty Harbor, který do dnes vlastní a provozuje. Většinu svého času se věnuje byznysu, který je zároveň jeho koníčkem. Řídí se Baťovým pravidlem „náš zákazník náš pán“.  Rád hledá mezery na trhu. Na základě toho založil společnost Atreon, která poskytuje řemeslníkům, kutilům, malým a středním firmám hutní materiál. Ve volném čase běhá a chodí především do fitka.

Newsletter