Americká centrální banka dnes sníží sazby. Trh očekává snížení o 50 bodů, ekonomové o 25. Americké výnosy rostou, dolar v mírné ztrátě nad 1,1110 za euro. Koruna zpevnila pod 22,60 za dolar a pod 25,10 za euro.

Babiš: Dohoda o restrukturalizaci OKD dnes uzavřena nebude

Nezávazná dohoda státu se skupinou Ad Hoc Group (AHG), která je novým vlastníkem New World Resources (NWR), majitele OKD, dnes uzavřena nebude. Na dotaz ČTK to v SMS zprávě uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Právě do dneška AHG rámcovou dohodu o restrukturalizaci společnosti požadovala. Skupina již termín dvakrát posunula. Nejdříve z konce března na 13. dubna, následně pak na dnešek. Mluvčí AHG Roman Pařík dnes ČTK řekl, že není schopen informaci potvrdit.

„V dohodu se státem, ať už na restrukturalizaci firmy nebo na odkupu stále věříme. Variantu insolvence nechce ani jedna ze stran,“ uvedl Pařík.

Babiš již ve čtvrtek připomněl, že stát si od AHG vyžádal určité informace, na základě kterých se rozhodne o postoji vlády. „V pondělí máme nějaké jednání a uvidíme. Má přijít určitá nabídka od Ad Hoc Group na odkoupení pohledávek, ale je to samozřejmě složitá transakce a je na to potřeba více času,“ řekl novinářům vicepremiér.

AHG minulou sobotu uvedla, že součástí návrhu na reorganizaci OKD, který předložila v březnu vládě, je účast státu ve výši čtyř miliard Kč výměnou za akciový podíl. Skupina dále navrhla státu, že odepíše 420 milionů eur (11,3 miliardy korun) dluhu a dodá do firmy hotovost 35 milionů eur (956 milionů korun) až do doby stabilizace OKD.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) ale minulou neděli v České televizi zopakoval, že vyžadovaná státní pomoc by byla větší. Z výpočtů, které byly udělány na základě nabídky AHG, podle něj vychází, že stát v budoucnu zaplatí za řešení situace v podniku 15 až 19 miliard korun bez záruky, že toto číslo je konečné. Dodal, že šance, že se stát s AHG dohodne, klesla. Podotkl, že jsou ale stále otevřeny všechny varianty řešení, tj. dohoda s AHG, insolvence OKD či bezplatný odprodej akcií OKD státu.

Aktuální vývoj jednání dnes ministerstvo průmyslu komentovat nechtělo. Odkázalo se přitom na vyjádření, které ČTK zaslalo v reakci na pondělní schůzku k OKD po jednání vlády. Té se kromě Mládka s Babišem účastnil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Schůzka měla charakter strategické porady, z níž se nepočítá s mediálním výstupem, podobně jako svou strategii nezveřejňuje druhá strana. To, co skupina AHG i přes původně deklarovanou důvěrnost zveřejnila, není úplným zněním návrhu. Zrakům veřejnosti zůstaly skryty například státní záruky, o které si AHG současně řekla. Není navíc vůbec jisté, že jde o poslední návrh,“ uvedlo ministerstvo.

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun z asi 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.

Newsletter