Britská centrální banka dnes představila svou první plastovou bankovku. Jde o platidlo v hodnotě pět liber (175 Kč) s podobiznou někdejšího britského premiéra Winstona Churchilla. Bank of England používala papírové oběživo od svého založení před více než 320 lety. Přechod na polymerová platidla, od kterých si banka slibuje větší odolnost i bezpečnost proti padělání, pro ni představuje zásadní změnu.
Guvernér centrální banky Mark Carney představil novou pětilibrovku v Blenheimském paláci v městečku Woodstock, kde se legendární britský válečný vůdce v roce 1874 narodil. Výběrem premiéra Churchilla chce banka připomenout jeho „buldočího ducha“, uvedl Carney.
„Polymerové bankovky přečkají potřísnění klaretem, odklepnutí popela z doutníku, stisk buldočích zubů, a dokonce i ždímání v pračce,“ zmínil Carney některé z Churchillových zájmů a oblíbených činností, včetně záliby v druhu francouzského Bordeaux, pro který se v Británii vžilo označení klaret.
Na zadní straně je zachycen Westminsterský palác, sídlo britského parlamentu, a hodinová věž se zvonem Big Ben. Hodiny na věži ukazují tři hodiny odpoledne, což je zhruba čas, kdy Churchill pronesl 13. května 1940 ve sněmovně památný projev o „krvi, dřině, slzách a potu“.
Vyrobit novou pětilibrovku je zhruba dvakrát dražší než papírovou bankovku, jedna vyjde na 7,4 pence (2,60 Kč). Centrální banka ale tvrdí, že nová bankovka vydrží v průměru pět let, což je dvaapůlkrát déle než současné oběživo. Polymerová bankovka, kterou prakticky nejde roztrhnout, je také ohleduplnější k životnímu prostředí, uvedla banka.
Britská měnová autorita již v roce 2013 avizovala, že začne vydávat plastové bankovky, které se vyrábějí z tenké, transparentní a pružné polypropylenové folie. Jako první začala bankovky z plastu používat v roce 1988 Austrálie. Používá je i Kanada, odkud Carney pochází.
Plastová pětilibrovka se začne do oběhu uvádět od 13. září. Po ní přijde v létě 2017 na řadu plastová desetilibrovka s spisovatelkou Jane Austenovou. Do roku 2020 by pak centrální banka měla představit bankovku v hodnotě 20 liber s vyobrazením malíře Josepha Mallorda Williama Turnera, rovněž vyrobenou z plastu.