Přední tři příčky pravidelného Barometru obliby spoření se ani v posledním kvartálu roku 2019 nezměnily. Na prvním místě se drží stavební spoření, které následují investice do drahých kovů a penzijní spoření.
V posledním čtvrtletí roku 2019 preferovalo stavebko jako způsob ukládání peněz 60 % lidí, kteří se v listopadu zúčastnili průzkumu společnosti IBRS. Stavebko tak zopakovalo svůj rekordní výsledek z tohoto června. Další místa v žebříčku oblíbenosti si shodně udržely penzijní spoření a drahé kovy následované spořicím kontem.
„Dlouhodobě se potvrzuje, že pokud jde o spoření, sázejí Češi vedle solidního výnosu také na jistotu,“ říká o oblibě stavebního spoření Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. „Poslední dobou navíc atraktivitu stavebka posílila jeho schopnost pomoci lidem s přípravou vlastních zdrojů nutných pro získání úvěru na bydlení,“ dodává Šedivý.
Bez ohledu na to, jak vy sami v tuto chvíli spoříte, uveďte prosím, kterou z těchto možností ukládání nebo spoření peněz považujete nyní za obzvláště zajímavou.
Za poslední čtvrtletí nejvíce vzrostly termínované vklady, konkrétně o 5 procentních bodů, ale přesto se dlouhodobě drží mezi nejméně atraktivními způsoby ukládání peněz. Jako jediné si proti minulému Barometru pohoršilo životní pojištění, které aktuálně považuje za zajímavé 40 % dotázaných. Na stejné pozici zůstaly podílové fondy s 33 %.
Patrně z důvodu nulového výnosu se tradičně nejmenší oblibě těší spoření „do matrace“, které by preferovalo pouhých 24 % respondentů. „V době, kdy inflace nemilosrdně ukrajuje z úspor více než dvě procenta ročně a výhled analytiků i České národní banky zásadní změnu nepředpokládá, hledá většina lidí nějakou možnost, jak peníze před znehodnocením alespoň trochu ochránit,“ komentuje Jiří Šedivý.