Benefiční hudební maraton Zachraňme Ukrajinu – Zastavme válku se uskuteční v Praze 27. března

Ukrajina již měsíc bojuje proti bezostyšné invazi Ruská federace na své území. Celý měsíc ukrajinská armáda a ukrajinský lid statečně odolávali vpadu ruských jednotek a zmařili plány ruského prezidenta na snadné dobití Kyjeva.

V neděli 27. března do více než 20 světových zemí bude odvysílán benefiční hudební telemost na podporu Ukrajiny za účasti ukrajinských a zahraničních hudebních interpretů. Koncert se bude natáčet ve Varšavě, odkud jej formou telemostu bude vysílat polská televize TVP. V České republice bude akci přenášet Česká televize na programu ČT2.

Video: https://youtu.be/1ivikOvGp3A.

Ukrajina zajišťuje bezpečnost celé Evropy, když v těchto dnech zdržuje údery ruské vojenské mašinérie. Po boku Ukrajiny stojí celý civilizovaný svět. Naši partneři uložili proti Rusku bezprecedentní sankce a poskytli Ukrajině finanční, vojenskou a humanitární pomoc. Tato podpora Ukrajině je zároveň zárukou existence demokratického světa – dokud nezastavíme Rusko na Ukrajině, budou v ohroženi všechny evropské státy. Jednota a solidarita civilizovaného světa jsou teď zapotřebí více než kdy jinde.

Ukrajina a Ukrajinci si velice váží bezprecedentní podpory, kterou nám poskytují jak vlády evropských zemí, tak běžní občané. Avšak jakkoli je tato podpora silná, zatím není dostatečná, abychom mohli ukončit válku. Ukrajina potřebuje více moderních zbraní, aby mohla ochránit svoje města před bombardováním, a ještě tvrdší sankce proti Rusku, aby již nemohlo svou válku proti Ukrajině financovat.

Hudebníci, umělci, občanští aktivisté, herci a sportovci z celého světa podpoří Ukrajinu během dvouhodinového vysílání, které bude přenášeno více než 20 televizními kanály do Evropy a do dalších zemí. Mezi pozvanými hosty jsou: Imagine Dragons, Nothing But Thieves, Fatboy Slim, Craig David, vítěz Eurovize Salvador Sobral & Netta a mnoho dalších interpretů, kteří Ukrajině věnují jednu ze svých skladeb. Ukrajinskou hudební scénu budou zastupovat Dakha Brakha, Ruslana, THE HARDKISS, Jamala, Go_A, MONATIK, Alyona Alyona a další. Spolu s televizním přenosem budou v mnoha světových městech připraveny lokální doprovodné hudební vystoupení. Za Českou republiku by měl přispět svou písní Tomáš Klus.

Organizátoři rovněž připravují masové sledování hudebního maratonu v mnoha hlavních městech po celém světě. Vedle Prahy se bude jednat také o Berlín, Madrid, Vilnius, Londýn, Rigu, Stockholm, Budapešť a další města, jejichž obyvatelé vyjdou v neděli na ulice podpořit statečné Ukrajinky a Ukrajince, kteří čelí o dost početnější ruské armádě.

V Praze se vysílání bude konat na Staroměstském náměstí od 17:00, kterou budou společně pořádat iniciativa We must act a ukrajinské velvyslanectví v Praze. Před začátkem velkoplošné projekce telemostu, která začne v 17.30, vystoupí na podporu Ukrajiny významné osobnosti z České republiky. Moderace české akce se ujala spisovatelka Tereza Bočková. Zváni jsou všichni, kdo chtějí podpořit pomoc demokratického světa Ukrajině.

Iniciátory projektu Save Ukraine – #StopWar jsou hudební festival Atlas v Kyjevě a ukrajinský mobilní operátor Kyivstar. Záštitu nad akcí převzaly ukrajinská Ministerstvo kultury, Ministerstvo zahraničí a Ministerstvo sociálních věcí.

“Ukrajina dělá vše, co je co v jejích silách, aby zastavila válku a prolévání krve. Musíme osvobodit obklíčená města a začít obnovovat zemi. Znovu opakujeme – to co se děje na Ukrajině není žádná “speciální vojenská operace,” ale brutální válka, kterou zcela barbarsky vede Rusko proti Ukrajině. Civilizovaný svět musí aktivně pomáhat Ukrajině. Opravdu nestačí jen sledovat, jak Rusko bombarduje ukrajinská města. Je třeba konat. Uvědomte si, že naše země teď chrání před Putinem celou Evropu. Potřebujeme bezletovou zónu nad Ukrajinou, stejně jako potřebujeme zbraně. Jen to může zachránit životy nevinných lidí. Svět musí uslyšet výzvu Ukrajiny o zavření nebe,” – říká Oleksandr Tkačenko, ukrajinský ministr kultury a informační politiky.

Grafickým symbolem tohoto telemostu je slunečnice, kterou vytvořil ukrajinský umělec původem z Luhansku Daniel Skrypnyk, jehož díla jsou obdivována po celém světě.

“Slunečnice symbolizuje celou Ukrajinu. Je němým pozorovatelem všeho, co se děje kolem. Je to senzor emocí. Slunečnice vyrůstala v měnících se podmínkách, ale právě teď rozkvetla do jednoho z nejtragičtějších období v dějinách. Touží po tom, aby ji spatřil celý svět a vyslyšel výzvy Ukrajinu. Má slunečnice žádá o světlo,” – říká autor Daniel Skrypnyk.

Grafické podklady naleznete na https://cutt.ly/VSWbPSh.

Newsletter