Uživatelé stále více preferují mobilní aplikace před počítači, což přitahuje řadu útočníků právě k telefonům. Šéfové firem však berou náklady na bezpečnost jako „nutné zlo“, protože nemá měřitelný dopad na tržby. Český startup Talsec chce tento pohled změnit. Pro vývojáře aplikací vytváří speciální nástroje, které chrání aplikace před hackery, skrývají citlivé informace a odhalují škodlivý software. Firma, která vznikla jako spin-off brněnské technologické společnosti Monet+, nyní po dvou letech organického růstu tržeb získala v prvním kole od britských DIG Ventures a českých DEPO Ventures investici přes 25 milionů korun. Má urychlit pronikání na globální trh a podpořit další vývoj.
Zjednodušeně řečeno, Talsec funguje jako bezpečnostní agent v mobilních aplikacích. Již nyní řešení pomáhá ochránit více než tisícovku aplikací různých společností. Jsou mezi nimi například pojišťovny Generali či VIG, fintech společnosti Novücard nebo Ministerstvo vnitra ČR. K nárůstu popularity mezi vývojáři, kteří se snaží chránit své mobilní aplikace před největšími hrozbami a dodržovat osvědčené bezpečnostní postupy, může přispět i freemium B2B obchodní model a jednoduchá implementace.
„Prevence podvodů v mobilních aplikacích představuje důležité téma s rostoucím tržním potenciálem. Technologie, kterou Talsec využívá, pomáhá tento problém řešit. Na rozdíl od konkurence má Talsec velmi škálovatelný distribuční model, což zvyšuje šanci na úspěch. Prvotní produkt se vyvíjí velmi rychle a vykazuje úžasné výsledky. Od loňského července, kdy jsme Talsec začali sledovat, se jeho růst zdvojnásobil,“ říká Michal Ciffra, partner DEPO Ventures.
Globální trh mobilního bankovnictví byl v roce 2022 oceněn na 773 milionů dolarů a do roku 2030 má podle předpokladů dosáhnout 1,8 miliardy dolarů – to je v průměru zhruba 12procentní roční růst. Stále větší podíl si bude ukusovat neobanking s tím, jak noví hráči vyzývají na souboj tradiční bankovní domy. Investice do fintechu dosáhly předloni výše 75 miliard dolarů.
„Rozhodli jsme se vstoupit na trh s produktem, který poskytuje ochranu pro mobilní bankovní aplikace, s cílem plně využít zkušenosti získané z projektů v naší mateřské společnosti Monet+. Chceme, aby se Talsec se svou freemium sadou nástrojů stal de facto standardem pro vývojáře, kteří potřebují zajistit bezpečnost svých aplikací a jejich uživatelů. Letos si klademe za cíl ztrojnásobit tržby a výrazně rozšířit povědomí o našich produktech v komunitě vývojářů,“ říká Sergiy Yakymchuk, zakladatel a CEO společnosti Talsec. Tento ukrajinský rodák má přes patnáct let zkušeností se softwarem pro zabezpečení a deset let s řízením bezpečnostních produktů ve společnostech Gemato či později Thales.

“Česká republika je kolébkou mnoha softwarových společností, které definují své odvětví a jsou orientované na komunitu, od Jetbrains po Avast, a nyní i Talsec. Kvalitní základní vzdělání v oblasti počítačových věd na lokálních univerzitách, stejně jako množství kybernetických bezpečnostních firem, umožňuje společnostem jako Talsec vznikat s výhodami, které se jinde nevyskytují, a dává jim šanci přetvářet celé softwarové odvětví. Toto je naše třetí investice v této zemi po Deepnote a Rossum, a jsme nadšeni, že můžeme pokračovat v lokální podpoře další generace inovátorů,” říká Rytis Vitkauskas, partner ve společnosti Dig Ventures, což je venture kapitálový fond zaměřený na rané fáze podnikání, který založil Ross Mason, zakladatel Mulesoftu.
Ochrana napříč mobilními platformami
Talsec využívá vícevrstvou ochranu, která chrání aplikace a rozhraní API před hrozbami, jako je reverzní inženýrství, klonování aplikací, rootování zařízení a dalšími typy útoků. A to pomocí kontroly integrity aplikace a zařízení. Monitoruje rovněž prostředí běhu aplikace v reálném čase a poskytuje hodnocení rizik, auditování a analýzu dat. Detekce malwaru je založená na strojovém učení.
Původně byl Talsec vyvinut pro vysoké bezpečnostní standardy finančního sektoru, nyní hodlá nabídnout formou ročního předplatného několik balíčků. Vrcholem bude „App Safety as a Service“, které obsáhne sadu vývojářských nástrojů (SDK), ochranu aplikací a API, penetrační testování, monitorovací službu a sadu pro bezpečnost uživatelů.
Aplikace Talsec poskytuje komplexní ochranu mobilních aplikací napříč různými vývojářskými platformami – například pro Android, iOS či platformu Flutter, kterou vyvíjí Google. Posledně jmenovaná platforma je mezi vývojáři aplikací stále oblíbenější, obecně se považuje za optimální řešení pro neobanky a fintech společnosti. Podle Google je na ní založen více než milion publikovaných aplikací.
Startup již získal několik ocenění a uznání. Společnost Google zařadila firmu mezi 17 světových startupů, které využívají umělou inteligenci k proměnám kyberbezpečnosti. Za projekt AppiCrypt získal Talsec prestižní ocenění EY ESO Cyber Space Innovation a na Mobile World Congress byl zařazen do výběru Top50 podle 4YFN.
DEPO Ventures je investiční skupina zaměřující se na rané fáze startupů v regionu střední a východní Evropy, podporovaná komunitou andělských investorů. S třetím andělským fondem v pořadí jejich portfolio zahrnuje více než 40 investic. Mezi významné projekty patří globální blockchainová platforma Tatum, inovativní řešení pro monitorování srdce z domova přes Kardi AI, mobilní průvodce SmartGuide či přelomová logistická platforma Ringil.
Investiční skupina rovněž vede mezinárodní syndikát DEPO Angels, který propojuje investory s kvalitními startupy a zjednodušuje investiční proces.
Vizí DEPO Venture je naučit podnikatele a osoby s vysokým jměním, že investice do startupů by měly být přirozenou součástí portfolia každého kvalifikovaného investora.