Americké výnosy zkorigovaly páteční pokles po datech z trhu práce. Dolar zpevnil pod 1,1100 za euro. Proti euru se koruna nadále obchoduje v pásmu 25,00 až 25,05. Proti dolaru oslabila zpět k 22,60.

Bisnode: Počet českých firem s britským vlastníkem stále roste

Velká Británie by měla opustit Evropskou unii koncem března 2019. Poradenská společnost Bisnode, která dlouhodobě sleduje vzájemné vazby a propojení mezi ekonomickými subjekty, zveřejnila analýzu, ve které porovnává, jak se brexit vyvíjí z pohledu podnikání britských firem v České republice. Zatímco Britové si v ČR zaregistrovali nejvíc firem mezi lety 2015 a 2016, tedy těsně před a po brexitu, aktuálně se zdá, že zájem o zakládání nových britských firem je nižší. Počet českých firem s britským kapitálem letos vzrostl na 4 924, což je o 103 firem, tedy o 2,4 procenta více než koncem roku 2017. Objem britského kapitálu v základním jmění českých firem se ve stejném období snížil o 1,5 miliardy korun.

Aktuálně v České republice podniká historicky nejvíc britských firem, celkem 4 924, nicméně jejich počet se zvyšuje nejpomaleji od roku 2014. Za posledních pět let se podnikatelská základna rozrostla o 77 procent. „Britské firmy v České republice nejrychleji přibývaly těsně před a po brexitu, tedy v období, kdy se podnikatelé připravovali na možné následky rozhodnutí vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Nejčerstvější data naznačují, že zájem britských podnikatelů o zakládání nových firem klesá, přesto se však podnikatelská základna rozrůstá,“ komentuje výsledky analýzy Petra Štěpánová z Bisnode.

Britští majitelé českých firem jsou podle výpočtů Bisnode aktuálně pátými nejčastějšími zahraničními vlastníky po Rusech, Slovácích, Ukrajincích a Němcích.

V základním jmění českých firem britští vlastníci upsali 40,5 miliardy korun, což je nejnižší hodnota za poslední tři roky. Meziročně se objem britského kapitálu snížil o 1,5 miliardy korun. V pomyslném žebříčku největších zahraničních investorů podle upsaného kapitálu, který pravidelně sestavuje Bisnode, jsou na sedmém místě. První tři pozice s výrazným náskokem patří Německu (287,8 miliard korun), Lucembursku (123,3 miliard korun) a Nizozemsku (114,8 miliard korun).

České firmy s britskými vlastníky nejčastěji podnikají v oblasti nemovitostí, obchodu, služeb a poradenství.

Newsletter