Těžba ropy a zemního plynu v Brazílii se v červenci meziročně zvýšila zhruba o šest procent a dosáhla nového rekordního maxima. Za růstem stojí stoupající produkce na nových ropných polích jižně od Ria de Janeiro, napsala agentura Reuters.
Podle údajů regulátora ropného průmyslu ANP dosáhla v červenci těžba v Brazílii 3,26 milionu barelů ropy a ropného ekvivalentu denně. Ve stejném loňském období přitom činila 3,07 milionu barelů denně. Ve srovnání s červnem produkce stoupla o 1,4 procenta.
Největším těžařem ropy a plynu v zemi v červenci s velkým náskokem zůstala státem kontrolovaná společnost Petroleo Brasileiro (Petrobras), která se na celkové produkci podílela více než čtyřmi pětinami. Druhé místo obsadila britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell s devítiprocentním podílem.
Světový trh s ropou se již delší dobu potýká s nadbytečnými dodávkami suroviny. Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. V současnosti se cena severomořské ropy Brent pohybuje kolem 47 dolarů za barel, zatímco ještě v první polovině roku 2014 výrazně přesahovala hranici 100 dolarů za barel.
Ruský prezident Vladimir Putin v pátek řekl tiskové agentuře Bloomberg, že jeho země doufá v dohodu předních světových těžařů na zmrazení produkce ropy, která by podpořila ceny. Rusko potřebuje dodatečné příjmy do rozpočtu, protože ruské veřejné finance jsou nyní kvůli nižším cenám ropy pod značným tlakem. Prodej ropy a zemního plynu zajišťuje Rusku více než polovinu příjmů státního rozpočtu.
Členové kartelu OPEC by se měli příští měsíc neformálně setkat v Alžírsku na okraj Mezinárodního energetického fóra. Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih v polovině srpna prohlásil, že členové OPEC budou v rámci tohoto setkání jednat s nečlenskými zeměmi o krocích na podporu cen. Minulý týden však Fálih řekl, že na trhu v současnosti není zapotřebí žádný výraznější zásah.
Průzkum agentury Reuters ukázal, že těžba ropy v rámci OPEC v srpnu stoupla o 40.000 barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst produkce v Saúdské Arábii a v dalších zemích z oblasti Perského zálivu. Růst produkce OPEC by podle Reuters mohl posílit skepsi k možnosti obnovení rozhovorů o zmrazení těžby.