Investovat do nemovitostí v britské metropoli bylo pro Čechy nejvýhodnější patrně před dvaceti lety, než začaly jejich ceny následkem zvýšené domácí i zahraniční poptávky strmě růst. Nyní se však, byť možná jen nakrátko, otevírá příležitost pro dohnání příslovečného bycha. Ve srovnání s Prahou a dalšími evropskými velkoměsty Londýn samozřejmě zůstává drahý, přesto je právě v současnosti skvělou příležitostí pro české investory.
„Zní to zvláštně, ale Londýn je v současnosti pro české investory skutečně relativně levný,“ říká obchodní ředitelka Czech Republic Sotheby’s International Realty Ilona Mančíková. „Už jen fakt, že po dvou letech od konání referenda posílila česká měna proti britské libře v průměru o 20 %, znamená, že pokud byste tehdy koupili v Londýně nemovitost za milion liber, zaplatili byste v přepočtu téměř 35,5 milionu korun, kdežto dnes jen bezmála 29,3 milionu korun. Rozdíl činí skoro 6,2 milionu korun.“ Navíc zájemci o koupi či pronájem luxusních nemovitostí zaplatí právě teď ještě méně, než by podle oficiální „cenovky“ očekávali. Podle indexu cen londýnských luxusních nemovitostí, který zveřejnila banka Coutts pro první kvartál roku 2018, se totiž „víc jak polovina místních high-endových domů a bytů neprodá za nabízenou cenu, a kupující tak může očekávat slevu v průměru 12 %.“
Situace je aktuálně výhodná i pro ty, kdo by zvažovali pořízení nemovitosti na úvěr, jelikož základní úroková sazba britské centrální banky je na hodnotě 0,5 %. To znamená, že komerční banky s rezervami u Bank of England nemusejí do úvěrů a hypoték svých klientů promítat vysoké úroky. „Čeští zájemci se nemusejí u britských poskytovatelů půjček obávat žádných komplikací, pokud mají řádně doložitelný příjem a disponují finančními prostředky nabytými zákonným způsobem,“ upřesňuje Ilona Mančíková.
Dalším důvodem, proč by čeští kupující měli zvažovat vstup na realitní trh v Londýně, je skutečnost, že v britské metropoli vznikají neustále nové, světově ojedinělé bytové projekty. Jeden příklad za všechny je Lillie Square s bezmála 1700 m² občanské vybavenosti, včetně 20metrového vnitřního vyhřívaného bazénu, hypermoderní posilovny a soukromého kina. „Výstavba probíhá ve dvou fázích, přičemž ta první již byla dokončena a 96 % bytových jednotek prodáno. Tento komplex pěti budov se tak aktuálně stal nejrychleji prodávanou nemovitostí v Londýně. Fáze 2, jejíž architektura se inspiruje prostornými budovami historického západního Londýna, sestává ze čtyř nízkopodlažních obytných bloků umístěných souběžně s hlavní zahradou. Sotheby’s International Realty nabízí v rámci tohoto projektu již jen 38 zbývajících jednotek,“ představuje jednu z investičních příležitostí Ilona Mančíková.
Pro nákup nemovitosti v Londýně hovoří také obecně pozitivní výhled britské ekonomiky. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) odhaduje ekonomický růst v úrovni 1,4 % na rok 2018 a jen o pouhou desetinu procenta nižší pro rok 2019. A v Londýně se kromě toho i nadále pokračuje s obřími miliardovými investicemi do nové výstavby a přestavby. Příkladem infrastrukturního projektu, z něhož budou mít užitek všichni Londýňané, je nová trasa metra (Elizabeth line), která po svém dokončení v roce 2019 významně zkrátí doby přepravy v rámci metropole.
Perspektivnímu vývoji Londýna v dalších letech napovídají i makroekonomické údaje. Podle Hospodářského výhledu pro Londýn, který na jaře 2018 uveřejnila analytická společnost GLA Economics, zde vzroste počet pracovních míst „o 0,8 % v roce 2018, o 0,9 % v roce 2019 a o 1% v roce 2020.“ Londýn je již tradičně významným střediskem světové ekonomiky a podle Indexu globálních finančních center, který v tomto roce zveřejnily prestižní think-tanky Z/Yen a China Development Institute, zůstává i nadále pomyslnou „metropolí světa financí“. A kromě toho je podle Quacquarelli Symonds, globální analytické společnosti pro oblast vyššího vzdělávání, též nejlepším studentským městem na světě. „Proslulé londýnské vzdělávací instituce a také vysoká míra zaměstnanosti garantují investorům z řad pronajímatelů, že jejich nemovitosti nezůstanou dlouho prázdné,“ říká Ilona Mančíková.
A kromě toho všeho – Londýn je město s bezpočtem příležitostí, co zde vidět, co dělat, kam zajít. Proslulý noční život, divadla, restaurace, bary, muzea, parky, umělecké galerie, obchody, významné budovy a dominanty, místa pro zábavu a sport. A co se týče investorů, bohatě uspokojí všechny oblasti jejich vkusu, od neoklasicistní architektury a běloskvoucích štukových fasád domů v Belgravii až po ulice v Notting Hill hrající duhovými barvami. A čeští kupci, pronajímatelé či investoři sem bezpochyby velmi dobře zapadnou, vždyť 37 % obyvatel Londýna se narodilo mimo velkou Británii.