Evropské i americké výnosy klesají. Euro se po včerejším posílení obchoduje nad 1,1070 EURUSD. Koruna se obchoduje nad 25,10 za euro. Proti dolaru zpevnila pod 22,70.

Britská centrální banka zpřísňuje kvůli brexitu svou politiku

Britská centrální banka zpřísňuje pravidla pro poskytování úvěrů a tamním bankám nařídila zvýšit finanční rezervy o 11,4 miliardy liber (340 miliard Kč). Hodlá tak britský finanční systém ochránit před riziky nedobytných úvěrů a zejména před případnými následky brexitu, tedy obchodu Británie z Evropské unie.

Na nalezení těchto prostředků mají banky 18 měsíců, uvedl server BBC. Už během příštího půlroku ale banky musejí pro případ budoucích ekonomických šoků vyčlenit 5,7 miliardy liber. Druhou polovinu musejí dodat do konce příštího roku.

Finanční výbor centrální banky nicméně stávající situaci finančního systému zhodnotil kladně. I s přihlédnutím k některým rizikům je podle něj v mnohem lepší kondici než v době finanční krize let 2008-2009.

Po referendu, v němž se Britové před rokem vyslovili pro odchod své země z EU, centrální banka v rámci opatření ke stimulaci ekonomiky zrušila bankám požadavek vytvářet kapitálové rezervy. Britská ekonomika ale od té doby zrychlila růst a někteří představitelé centrální banky zastávají názor, že je už třeba zvýšit úrokové sazby.

Banka uvedla, že přípravu bankovního sektoru na brexit stále sleduje a počítá i s možností, že Británie v roce 2019 EU opustí, aniž by uzavřela nějakou obchodní dohodu, a banky odřízne od evropských zákazníků. A to by mohlo finanční stabilitu ohrozit. Banka monitoruje i rizika pramenící ze zahraničí, takovým ohrožením globálního finančního systému je například vysoké zadlužení Číny, uvedl ekonomický list The Wall Street Journal.

Co se týče domácích faktorů, výbor poukázal na rizika půjčování lidem s vyšším rizikem neschopnosti splácet. Rychle se rozmáhají například půjčky prostřednictvím kreditních karet.

Newsletter