Evropské výnosy rostou rychleji než americké díky lepším revizím evropských PMI. Euro navyšuje zisky nad 1,0500 EURUSD. Silnější euro pomohlo forintu a koruně. Domácí měna pod 24,45 za euro. Zlotý se obchoduje do strany vinou zasedání centrální banky.

Brno podruhé přilákalo Ázerbájdžánské startupy do Česka, program Visegrádské čtyřky se blíží do finále

Česko uzavřelo svou druhou kapitolu projektu V4 Azerbaijan Tech Bridge (V4ATB). Ve spolupráci s předními hráči startupového ekosystému Visegrádské čtyřky se skupina vybraných ázerbájdžánských startupů virtuálně utkala v Brně o postup do semifinále programu. Po téměř půl roce od předešlé pražské kapitoly, ázerbajdžánská řešení opět vzbudila pozornost tuzemských a zahraničních investorů a přivedla je dohromady na událost Brno Chapter Demo Day.

Zájem o historicky první program, jenž má za cíl posílit ázerbájdžánský startupový ekosystém a spolupráci mezi Visegrádskou skupinou a Ázerbájdžánem v oblasti inovací, se prokazuje již od začátku roku. V4 Azerbaijan Tech Bridge program v Brně ukončil svou druhou a poslední českou kapitolu a přibližuje se k finále.

I brněnská kapitola ve spolupráci s partnerem programu AI Startup Incubator přivedla dohromady skupinu expertů z oblasti byznysu a rizikového kapitálu, kteří startupy provedli čtyřmi workshopy a nakonec vyhodnotili vítěze, který postoupí přímo do virtuálního semifinále v ázerbájdžánském městě Ganja. Tentokrát se role mentorů ujali čeští a zahraniční experti včetně Aleše Míky: „Věřím, že program V4ATB a jeho provedení umožnily zajímavý pohled na ázerbájdžánskou startupovou scénu a poskytl jim znalosti a informace z první ruky o růstu v zahraničí.”

Úvodem brněnského Demo Day pozdravila účastníky jménem velvyslance Milana Sedláčka zástupkyně české ambasády Baku Klára Zeldová. České velvyslanectví je v Baku stálým kontaktním úřadem Mezinárodního visegrádského fondu. Ve svém vystoupení vyjádřila potěšení nad zájmem mladých občanů Ázerbájdžánu o spolupráci s visegrádskými partnery. „Inovace a těsnější propojení mezi mladými podnikateli a odborníky v regionu jsou tradiční prioritou V4. Zájem mladých lidí o spolupráci v oblasti inovativních technologií nám ukazuje podobu a směr budoucí spolupráce pro nadcházející roky.“

Z téměř 30ti přihlášených startupů bylo vybráno 10 týmů, aby svá řešení předvedly na Brno Chapter Demo Day. Brněnskou kapitolu po hodnocení poroty ovládl startup Rihand, jenž přináší kosmetickým salónům a odborníkům na krásu digitální portfolio platformu.

„Startupy si začínají uvědomovat, že jim na cestě k úspěchu nestačí se pouze zaměřovat na tuzemský trh. Ázerbájdžánské startupy mohou využít Českou republiku a naše města Prahu a Brno jako odrazový můstek do Evropy,“ říká Angelo Burgarello, partner ve společnosti AI Startup Incubator.

Projekt je iniciován Velvyslanectvím Polské republiky v Baku a jeho hlavním organizátorem je společnost Startup Hub Poland v partnerství s ázerbájdžánským IdealHub Innovation and Technology Center, českým AI Startup Incubator, maďarským CEU iLab a slovenskou společností CIVITTA. V4ATB je financován Mezinárodním visegrádským fondem (The International Visegrad Fund) a podporován všemi zastupitelskými úřady zemí Visegrádu v Baku.

V4ATB program již čekají pouze dvě poslední kapitoly; v maďarském městě Győr a slovenských Košicích. Výherci ze všech kapitol se na jaře utkají na virtuálním semifinále, jenž bude v červnu slavnostně následovat offline finále v hlavním městě Baku.

Newsletter