Praha se na začátku června 2023 stane mekou všech příznivců bitcoinu. V hlavním městě totiž proběhne jedna z největších světových konferencí zaměřených na bitcoin – BTC Prague. Sjedou se na ni světová jména bitcoinové scény. Mezi nimi bude například Michael Saylor, zakladatel firmy s největším počtem bitcoinů na světě, nebo Francouz Saifedean Ammous, jenž je autorem bitcoinového bestselleru The Bitcoin Standard. Současně se v období od 7. do 10. června bude konat také řada akcí v rámci doprovodného programu. Partnerem BTC Prague je i skupina SatoshiLabs, která stojí za první kryptopeněženkou Trezor a jejíž zakladatelé Marek Palatinus a Pavol Rusnák na konferenci vystoupí. Samotná konference proběhne 8. až 10. června na výstavišti PVA v Letňanech. Jejími organizátory jsou Martin a Matyáš Kuchařovi. Ti již mají za sebou čtyři ročníky úspěšných konferencí menšího rozsahu.
„Je skvělé, že se někdo v Česku pustil do akce takových rozměrů. Je to důkaz, že Česká republika je opravdu jednou ze zemí, odkud pocházejí ty nejlepší mozky v segmentu kryptoměn a která také dala vzniknout revolučním projektům. I z hlediska potvrzených hostů se jedná o událost světových parametrů a já se těším, až s nimi budeme moci diskutovat o tom, kam kryptosvět a zejména bitcoin směřuje. I proto jsme jako společnost, která dlouhodobě prosazuje myšlenku bitcoinu, s partnerstvím akce neváhali. Upřímně nevím, jakou jinou akci bychom měli podpořit, když ne tuto,“ komentuje Marek Palatinus, CEO a spoluzakladatel SatoshiLabs.
„Máme šanci světu opět potvrdit, že jako Češi můžeme být na sebe hrdí, protože udáváme tempo a směr celému odvětví. Na veletrhu přivítáme 10 000 návštěvníků, kteří se podívají na vystoupení 130 světových spíkrů a navštíví přes 80 stánků firem z celého světa. Takto velká událost se v Evropě ještě nekonala a bude velkou stopou nejen pro nás, ale pro Česko, Evropu i bitcoin samotný,“ říká Martin Kuchař, spoluzakladatel a CEO BTC Prague.
Bitcoin pro všechny
Cílem celé akce ovšem není přilákat pouze fanoušky, držitele či investory do bitcoinu a jiných kryptoměn. BTC Prague si klade za cíl ukázat jeho možnosti všem a případným zájemcům bitcoin přiblížit. Ať už hovoříme o jeho nákupu, možnostech držení, či jeho využívání. Na své si ale samozřejmě přijdou i dlouholetí bitcoinoví maximalisté a fajnšmekři, kteří se v technologii vyznají a zajímají je otázky protokolu lightning network, inovací v těžbě nebo pokročilá forma on-chain ochrany soukromí.
„Neustálé krachy bank všech velikostí a systematické omezování finančních svobod jednotlivců, které se v poslední době dějí na celém světě, ukazují, jak moc je bitcoin aktuální téma. I proto je důležité, že vznikají podobné iniciativy, ze kterých mohou vzejít nové nápady i řešení. Zároveň věřím, že BTC Prague dokáže vedle dlouholetých bitcoinerů přilákat i potenciální nováčky,“ dodává Pavol Rusnák, druhý zakladatel SatoshiLabs, které na konferenci mimo jiné vyšle desítku svých zástupců, kteří budou hovořit v rámci jednotlivých bloků.
Během tří dnů proběhne více než 140 panelových diskuzí, diskuzních bloků a přednášek. Na nich se představí přes 130 řečníků ze všech koutů světa. Spolu s nimi ovšem bude probíhat také veletrh, jehož se zúčastní na 80 společností, které zde odprezentují své produkty, například hardwarové a softwarové peněženky. Akce se zúčastní také směnárny či firmy adoptující technologii bitcoinu v různých oblastech i použitích, například i v pivní pípě. Ceny vstupenek začínají na 9 eurech. Pro zájemce je však k dispozici i tzv. Whale pass za 1 810 eur (v době vydání), který jeho držiteli umožní přístup na networking s těmi největšími osobnostmi ze světa bitcoinu.
SatoshiLabs je technologická skupina, která se zaměřuje na kryptoměnové a open source technologie. Společnost, která zastřešuje čtyři nezávislé entity, se těší skvělé globální pověsti díky vytváření produktů definujících odvětví. Kromě Trezoru – první hardwarové kryptopeněženky na světě, stojí SatoshiLabs i za vznikem zdrojových kódů a populárních standardů BIP 39 a 44, bez kterých by se většina kryptopeněženek neobešla. Vedle toho skupina pomocí Invity usnadňuje také samotné obchodování s kryptoměnami a její startup Tropic Square se věnuje vývoji přelomového, plně auditovatelného čipu založeného na open-source přístupu, jenž by se měl objevit také v Trezoru. Nejnovější přírůstek Vexl poskytuje jednotlivcům možnost anonymně a bezpečně nakládat s bitcoiny v rámci vlastní komunity.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.