Finalisté celonárodní Ekonomické olympiády se shodli v doporučení vládním politikům a tvůrcům měnové politiky v centrální bance, aby Česká republika nespěchala s přijetím eura. Takové je vyznění esejí devíti nejlepších mladých ekonomů, kteří zápolí o Cenu České národní banky v rámci soutěže pořádané Institutem ekonomického vzdělávání (INEV). Veřejné hlasování o předložených esejích na webových stránkách ČNB potrvá do 9. července.
Ačkoli ještě ani neodmaturovali, nejlepší z finalistů Ekonomické olympiády se neostýchají vést debatu na zásadní ekonomické téma, jako je nahrazení české koruny společnou evropskou měnou. Mezi deset nejlepších, se devítka autorů esejí na téma přijetí eura, probojovala z více než deseti tisíc českých středoškoláků. Ti své znalosti poměřovali v několika kolech Ekonomické olympiády, na závěr se utkali v celorepublikovém finále koncem června v České národní bance.
V posledním kole finalisty čekal úkol napsat za 50 minut esej na téma „Měla by Česká republika přijmout euro?”. Studenti se shodli, že Česká republika by si měla, alespoň prozatím, korunu ponechat.
Mezi výhody přijetí eura autoři nejčastěji zmiňovali snížení transakčních nákladů a zvýšení reputace Česka v očích zahraničních investorů. Za nevýhodu pak považují rozdíly v ekonomikách jednotlivých členských států eurozóny. Kladně hodnotí měnovou politiku ČNB a její schopnosti ovlivnit vývoj domácí ekonomiky. „Otázku přijetí eura bych nechal otevřenou. Nespěchal bych. Počkejme, až se výkonnost českého hospodářství více přiblíží k ekonomické úrovni našich západních sousedů,“ dodává jeden z finalistů.
Výsledné pořadí soutěže o „Cenu ČNB“, které vzejde ze sloučení výsledků veřejného hlasování a hodnocení odborné poroty ČNB, bude vyhlášeno do pěti dnů od konce hlasování. Autor vítězné eseje bude moci strávit jeden den v ČNB. Osobně se setká s členem bankovní rady a prohlédne si pro veřejnost obvykle nepřístupné prostory banky. Jména autorů soutěžních esejí zůstávají až do uzavření veřejného hlasování tajná.