Big data, biometrie, blockchain. To jsou slova, která by měla být součástí Vaší slovní zásoby, pokud chcete udržet krok s rapidním růstem a změnami v oblasti FinTech inovací. Předpokládaná investice do FinTech řešení letos přesáhne 150 miliard dolarů. Na 80 procent finančních institucí věří tomu, že jsou ohroženy kvůli inovátorům a technologiím, jako je právě například blockchain.
Je tedy nutná konfrontace mezi fintech sektorem a tradičním bankovnictvím?
Odpověď je: NE.
Vzhledem k výsledkům globálního průzkumu, který provedla firma PwC, využívají finanční instituce fintech inovace a 56 procent z nich je má dokonce implementované ve své strategii.
FinTech inovace pro bankéře, bankéři pro FinTech
Až 77 procent finančních institucí plánuje inovovat své procesy. Je tedy na místě začít přemýšlet novým způsobem. Adaptace jen jednoho z řady řešení, které tyto FinTech startupy nabízejí, mohou bankám a dalším finančním institucím přinést až o čtvrtinu vyšší návratnost původní investice, rozšířit škálu nabízených produktů a vytvořit novou klientelu.
V době, kdy největší skupinu pracovní síly tvoří generace „milenilálů“, musí banky myslet na to, že většina mladých lidí upřednostní před tradičním produktem banky mobilní aplikaci od Amazonu či Googlu.
Banky se přirozeně zdráhají propojit své systémy se softwarem a platformami třetích stran. Ochrana soukromí je přísná, pokuty za úniky dat jsou vysoké. FinTech ale umí poskytnout technologii, znalosti a inovativní řešení. Co je ale nejdůležitější, může budovat důvěru s potenciálními klienty. Toto partnerství může zcela změnit situaci zákazníků, která se již nebude týkat pouze samotného produktu, ale bude zahrnovat celkovou službu, která mu byla poskytnuta.
Vytváření partnerství
Možná si vzpomenete na slavný výrok Andersona Horowitze z roku 2014, který se týkal bankovnictví a odvětví FinTech: „Máme šanci změnit náš systém … Nebudete potřebovat 100 tisíc lidí, nejdůležitější kanceláře Manhattanu nebo obrovská datová centra plné stolních počítačů od 70. let, aby bylo možné provádět on-line platby.“
Od té doby už řeči o fintech startupech, které rozdrtily bankovní giganty utichly a vzniklo mnoho partnerství. Obě strany barikády odvedly ve finančním sektoru velký kus práce a na popelu finanční krize bylo vybudováno mnoho úspěšných společných projektů.
Konference Phoenix otevírá dveře a vytváří prostor pro nové společné projekty, které budou mít vliv na lidi všech věkových kategorií. Zakladatelé startupů se spolu s bankéři sejdou ve dnech 20. a 21. září v Praze, aby prolomili bariéry a vytvořili nové mosty mezi těmito často nazývanými protějšky.
Vybrané startupy budou navzájem “soupeřit“ během soutěže Quick Pitch. Dostanou příležitost setkat se se zástupci bank z celé Evropy z finančních institucí, jako jsou Erste Group, 365, Denizbank, Sberbank, Orange Finance a mnoho dalších.
Pokud chcete zlepšit zkušenosti vašich zákazníků s digitálními technologiemi v roce 2017, požádejte o agendu Phoenix. Zjistíte, jak se můžete stát součástí jedné z nejvíce inovativních platforem v Evropě, která se zabývá bankovnictvím.