Budoucnost je bez kauce. Díky platformě Flatform mohou nájemníci ušetřit za nové bydlení

Česká insurtech platforma Flatform, která mění nájemní vztahy mezi pronajímateli a nájemci, rozjíždí spolupráci s jedním z prvních velkých institucionálních partnerů. Je jím skupina Fidurock, která se specializuje na investice do rezidenčních a retailových nemovitostí a pronajímá stovky bytů po celé České republice. Noví klienti Fidurocku mohou využít možnosti nájemního bydlení bez nutnosti skládat hotovostní kauci. Nájemníci tak nenesou finanční zátěž spojenou se začátkem nového bydlení a mohou si vybírat z širšího portfolia dostupných bytů.

„Pro Fidurock jde o zajímavou konkurenční výhodu, díky které se jim rozšiřuje portfolio potenciálních klientů. Zájemci o bydlení v jejich bytech mají nyní dvě varianty – s klasickou vratnou kaucí nebo bez kauce s naší službou. Za její využití platí pouze nájemce standardní cenu, tj. 10 % (min. 3 500 Kč) jednoho nájmu na začátku jako aktivační poplatek a poté 1 % (min. 250 Kč) měsíčně po celou dobu nájemního vztahu,“ uvádí Milan Lang, business development manager platformy Flatform.

„V rámci rozšiřování služeb pro naše nájemce neustále hledáme produkty, kterými oslovíme jak stávají, tak i nové zákazníky, a platforma Flatform je určitě jednou z nich. Představuje pro nás určitou evoluci, kterou řada lidí ocení, ale ponecháváme samozřejmě i již zaběhlé přístupy v podobě standardních kauci, na které jsou lidé zvyklí,“ říká Petr Vondrášek, Asset Management Director ze skupiny Fidurock a dodává: „Pro Fidurock má využívání platformy výhodu především ve zvýšení jistoty pro případy poškození majetku. Pro nájemníky se zase snižuje finanční zátěž spojená se stěhováním do nového bydlení.“

Služba pod záštitou ČSOB

Nájemníci, kteří využívají služeb Flatform jsou automaticky pojištěni u ČSOB Pojišťovny. Pojištění zahrnuje odpovědnost za škody způsobené v bytě do výše 2 milionů korun a dva nájmy v případě neschopnosti placení. V případě ztráty zaměstnání se tak nájemník může bez zbytečného stresu plně soustředit na hledání nového pracovního místa.

Moderní pronájem znamená jistotu a klid

Trh s pronájmy se rychle vyvíjí, což je dáno měnícími se požadavky nájemců a technologickým pokrokem. V čele této transformace stojí nově vznikající trend pronájmů bez kauce, což je koncept, který již dnes v zahraničí mění způsob uvažování o pronájmu a bydlení. Model pronájmu bez kauce nabízí zájemcům o bydlení větší finanční flexibilitu a lepší dostupnost bydlení. Na Západě už se podobné modely osvědčily – příkladem jsou společnosti Rhino Deposits, Flatfair nebo Jetty Deposits. „Češi chtějí hojně bydlet ve svém, ale současný stav úrokových sazeb a cen nemovitostí tomu nepřeje. Proto je nájemní bydlení na vzestupu a my jsme tady od toho, aby probíhalo co nejlépe pro majitele i nájemce,“ komentuje Michal Dědek, spoluzakladatel Flatform. „Pracujeme na tom, aby se z nájmů stal atraktivní způsob bydlení, který bude pro všechny zúčastněné představovat životní jistotu srovnatelnou s vlastnictvím bytu nebo domu. Na Západě už je to běžné a my s naší platformou chceme pomoci tomu, aby se stejné podmínky vytvořily i u nás,“ dodává.

Michal Dědek, spoluzakladatel Flatform

Ambice stát se jedničkou na trhu

Flatform funguje v Česku už více než rok a stojí za ním spoluzakladatelé Michal Dědek a Radek Musil ze skupiny SFG. Prozatím mohli služeb Flatform využít primárně jednotlivci, jak pronajímatelé, tak nájemníci. Spolupráce s Fidurockem tedy představuje prvního velkého institucionálního klienta, který vlastní a pronajímá stovky bytů zejména v Praze, Brně a Olomouci. „Tento krok může významně pomoci k navázání spolupráce s dalšími velkými pronajímateli, developery nebo investičními skupinami. Díky této spolupráci má Flatform potenciál stát se lídrem na trhu v oblasti nájemního bydlení bez hotovostní kauce,“ uzavírá Lang.

O Flatform

Flatform je užitečný online prostředník mezi pronajímatelem a nájemcem, který celý proces pronajímání bytu zbavuje hotovostní kauce a byrokracie. Umí důkladně ověřit zájemce o byt a následně majiteli bytu díky pojištění od ČSOB garantuje vyšší krytí než v případě standardně složené kauce. Tím je pro nájemce bydlení dostupnější, pronajímateli naopak Flatform poskytne větší bezpečí a přehlednou evidenci nájemních bytů na jednom místě.

Více o SFG

SFG holding vznikl v roce 2019 sloučením dvou samostatných společností Success Group a Finin Group, za nimiž stojí jejich zakladatelé Tereza Kouklová a Michal Dědek. Holding se věnuje odbornému poradenství a financování jednotlivců i firem, realitním službám, projektovému řízení a investicím do developmentu, nemovitostí a startupů.

Newsletter