Skeny mozků, data z glukometrů, snímky zanesených tepen nebo živý člověk. Právě s těmito materiály bude o víkendu 26. – 28. října pracovat padesátka ajťáků a mediků z celého světa. Do soutěžního Smart Health Hackathonu se mohli hlásit týmy nebo jednotlivci přes www.ceehacks.com.
Pokud je porota vybere, budou mít šanci zúčastnit se vůbec prvního medicínského hackathonu v Česku a střední Evropě a podílet se během 48 hodinového nonstop inovačního víkendu na vývoji nových řešení, která povznesou naše nemocnice, zpříjemní návštěvu lékaře, zlepší život lidem po úraze nebo pomohou dětem s rehabilitací. To vše za podpory mentorů jako je chirurg Tomáš Šebek, absolventka Harvardu a zakladatelka organizace Loono a projektu #prsakoule Kateřina Vacková nebo předseda České lékařské společnosti J. E. Purkyně profesor Štěpán Svačina, kteří budou účastníky na První lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze celou dobu podporovat. Vítězný tým si odnese hlavní cenu ve výši 100 000 korun a jeho nápad se zrealizuje v praxi.
Inspirace z USA
„Nejlepší nápady přicházejí často zvenku. Nejen z nemocnic, farmaceutických firem a výzkumných pracovišť, ale právě třeba od hackerů, které dáte dohromady s lékaři, na dva dny je zavřete spolu, dodáte data, wifinu, 3D tiskárnu, pizzu a hop, nápad je tu. V českém zdravotnictví je potřebujeme jako sůl,“ popisuje Smart Health Hackathon jeho pořadatel Tomáš Studeník z organizace CEEHACKS. Dodává, že inspirací mu pro realizaci projektu byla obdobná akce Hacking Medicine, kterou pořádá Massachusetts Institute of Technology (MIT) v americkém Bostonu. V regionu střední Evropy se událost podobného formátu odehraje vůbec poprvé. „Stejně jako naše jarní akce, která se zaměřila na městskou mobilitu, je i podzimní medicínský hackathon příležitostí, jak složitá témata zdravotnictví otevřít mladým lidem zábavnou a soutěživou formou,“ dodává odborník na radikální inovace Studeník.
Digiceutika: I data mohou léčit
Hned v několika kategoriích budou soutěžit hackeři, mezi kterými nebudou již tradičně chybět ani dětské týmy. Na místě na ně bude čekat živý válečný veterán, jemuž budou moci zlepšit život „hacknutím“ jeho válečného zranění. K dispozici budou mít soutěžící data z vyšetření diabetiků, údaje od pacientů závislých na sociálních sítích, obrazy mozku z neurologických výzkumů, ale také třeba dětské rehabilitační klece. „Ty by se daly vylepšit pomocí umělé inteligence a digitalizací pohybů těch nejmladších pacientů tak, aby se pro ně procedura stala efektivnější a zábavnější,“ přeje si jedna z mentorek MUDr. Jarmila Zipserová, primářka rehabilitační kliniky v Praze.
Zaměřit se mohou účastníci také na aplikace a senzory, které máme běžně k dispozici v chytrých telefonech a vyvinout novou sadu nástrojů pro budoucnost chytré diagnostiky. „Právě ta patří nyní ve zdravotnictví k hlavním trendům a pacientův stav dokáži předpovídat díky strojové analýze velkého objemu shromážděných dat. Pouhá analýza dat skýtá možnost vyšší efektivity monitorování léčby pacientů a souběžně s farmaceutikami tak nastupují digiceutika jako nástroj na komplexní vyhodnocování celkového zdravotního stavu pacienta,“ vysvětluje nejnovější trendy Lucie Kvapilová, produktová manažerka v CEAi. Jedním z hřebů programovacího maratonu bude také celosvětová premiéra orchestrální skladby Varhana Orchestroviče Bauera, který ji zkomponuje dle rytmů lidského těla.
Hodnocení odborné poroty a slavností vyhlášení výsledků proběhne v neděli 28. října 2018 v prostorách 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Kateřinská 32, Praha 2 v 16 hodin za účasti ministra zdravotnictví České republiky, který spolu s předsedou České lékařské společnosti J. E. Purkyně předá hlavní cenu.
Hackathon se odehraje pod záštitou Ministerstva zdravotnictví České republiky, České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, Hospodářské komory ČR, hlavního města Prahy a kraje Vysočina. S podporou 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, ČVUT v Praze, LOONA, uLekare.cz, ŠKODA AUTO DigiLabu, ICZ, IBM Česká republika nebo TESLA Medical.