První ročník mezinárodního inkubačního programu Caelestinus, který se zaměřuje na podporu technologických inovací ve zdravotnictví, ukázal své nejlepší projekty. Ze čtyřicítky přihlášených se do finální osmiměsíční inkubace dostalo 14 týmů a jejich ojedinělé nápady mají tak větší šanci dostat se k pacientům a zdravotníkům. Je mezi nimi například zařízení pro měření objemu vylučované moči, vzdělávací pomůcka pro záchranu životů na jednotkách intenzivní péče pomocí virtuální reality nebo software s umělou inteligencí pro analýzu snímků očního pozadí.
Caelestinus od března letošního roku podporoval týmy formou komplexního mentoringu při budování startupů a vedl je při stavbě nových služeb a produktů pro zdravotní péči s využitím nejmodernějších informačních technologií: od samotného nápadu po validovaný prototyp, který je testován a “dolaďován” v ostrém zdravotnickém provozu. Pomáhali jim odborníci z Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM), Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze, experti americké společnosti InterSystems, tedy více než třicítka mentorů.
“Projekty často začaly jako nápad talentovaného týmu na hackathonu. Mrzelo mě, že “blýsknutím se” na víkendové akci by řada projektů skončila. Na trh by se jejich nedotažený, neověřený a necertifikovaný produkt neměl nikdy šanci dostat. Proto jsme spolu s lékaři v IKEMu a IT experty z InterSystems dali dohromady program, který by nadějné nápady dotáhl do stavu “zainvestovatelného” projektu a pomohl jim dostat se do nemocnic a k pacientům,” uvedl Tomáš Studeník, zakladatel Caelestinu, k historicky prvnímu ročníku inkubace.
Inkubační program se jmenuje po milosrdném bratru Celestýnu Opitzovi, průkopníkovi operací pod narkózou. Odstartoval letos v březnu a na konci listopadu zakončil na půdě IKEM svůj první běh finální prezentací týmů pro potenciální zákazníky a investory. Pořádala ho společnost Insane Business Ideas s.r.o., která se zaměřuje na podporu a vznik inovací s využitím nejmodernější technologií ve zdravotnictví a jiných oblastech. Hlavním partnerem Caelestinu je společnost InterSystems Corp. globálně poskytující IT řešení zejména pro práci s pacientskými daty v nemocnicích.
Záznam finálových prezentací lze zhlédnout zde: https://www.caelestinus.tech/final-demo-day
Přehled vítězných projektů programu Caelestinus za rok 2022
HTG Medical (Urogram) – ČR
Urogram je snadno použitelné zařízení, které automaticky měří objem vylučované moči nemocničních pacientů. Automaticky shromažďuje a odesílá data do počítače nebo telefonu lékařského personálu bezpečným a spolehlivým způsobem. Zařízení, které je jednoduché na použití a nevyžaduje po nemocnicích žádnou speciální infrastrukturu, výrazně ulehčuje a upřesňuje práci personálu v nemocnicích – zejména u onemocnění, kde je důležité objem moči měřit často. Tým tvoří dva mladí Češi, zajímavostí je, že jeden z nich ještě studuje střední školu a teprve v letošním školním roce bude maturovat.
Virtual Lab (VR ICU) – ČR
Virtual Lab je českobudějovický startup, která se zaměřuje na školení vhodné péče zdravotnického personálu v kritických situacích na jednotce intenzivní péče, přičemž výrazně snižuje jejich chybovost. Vzdělávací pomůcka Virtual Labu zachraňuje skutečné životy pomocí virtuálního tréninku (pomocí brýlí virtuální reality), ve kterém umožňuje trénink obsluhy sofistikovaných přístrojů a zvládání krizových situací, jež není možné v běžném životě bez reálného pacienta a přístroje natrénovat. Startup má unikátní systémové řešení pro více zařízení od různých výrobců zdravotnických přístrojů na jednom místě, což umožňuje komplexní školení, které lze provádět i bez další asistence externích pracovníků. Zajímavostí této firmy je, že se nedávno stala nejlepším startupem v mezinárodní česko-rakouské soutěži.
Format4Life – Ukrajina
Format4Life je virtuální asistent pro personalizovanou léčbu nemocí. Umožňuje uživatelům lépe porozumět lékařským záznamům, kontrolovat spolehlivost a bezpečnost zvolené léčby a navrhovat personalizované přístupy tam, kde nějaké existují. Hlavním cílem firmy Format4Life je poskytnout pacientům komplexní znalosti o jejich onemocněních a symptomech a také zpřístupnit personalizovanou medicínu pro každého uživatele. Zajímavostí tohoto ukrajinského týmu je, že se zapojil do inkubace krátce po zahájení války na Ukrajině. Tým pracuje částečně z Nizozemí a také z Ukrajiny, kde hlavní tvůrci programovali ze protiraketových krytů.
Viderai – ČR
Viderai je automatizované řešení poháněné umělou inteligencí detekující patologie nemocí na snímcích sítnice oka. Zařízení poskytuje kvantifikované a patologii vysvětlující výsledky. Cílem mladé firmy je celosvětově zabránit slepotě. Specializované přístroje najdou využití v ordinacích lékařů. Zakladateli jsou čeští vědci a lékaři.
Pria Care – USA
Pria Care od firmy Longevica má za úkol transformovat trh poskytování zdravotní péče seniorům. Firma integruje domácích zdravotnických řešení a napomáhá poskytovat péči seniorům, což umožňuje nemocnicím radikálně rozšířit svůj dosah a kapacitu zapojení pacientů. Tato patentově chráněná platforma má již zdravotní certifikaci poskytnutou americkým regulátorem FDA a používají ji stovky uživatelů pro vzdálené monitorování pacientů pomocí telemedicíny i k pomoci s poskytováním a dávkováním léků. Na základě skutečných důkazních testů je prokázáno, že tato platforma dramaticky zvyšuje užívání předepsaných léků, což se promítá do lepších zdravotních výsledků. Společnost je registrována v USA a její zakladatel dovedl již pět jiných firem na prestižní americkou technologickou burzu NASDAQ.
Medfox – ČR
Medfox je mobilní aplikace, která umožní spravovat své léky i předpis a zajistí, že nikdy uživatel nezmešká jedinou pilulku. Aplikaci dnes využívají tisíce lidí denně a více než 100 tisíc uživatelů si ji stáhlo do vlastního telefonu a hodnotí ji s velkou spokojeností. Nový specifický doplněk v aplikaci Medfox pomůže kardiologickým pacientům, kteří potřebují konzultovat své léky se specializovanými ambulancemi při prevenci srdečního selhání. Medfox vytváří produkt, který jim pomůže nastavit léky, na dálku sledovat pacienty, poskytovat pravidelné kontroly a komunikovat se zdravotnickým personálem. Startup má sídlo v České republice.
Creative Physiome – ČR
Creative Physiome zlepšuje zdravotní péči a medicínu pomocí matematických modelů a simulátorů lidské fyziologie a účinků zdravotnických prostředků a léčby drogami. Modely lze využít zejména ke vzdělávání. Ve vedení společnosti jsou čeští vědci.
Polypharm Solutions – Chorvatsko
Polypharm Solutions je asistent pro lékaře, kteří vystavují nový recept. Pomocí umělé inteligence provádí kontrolu interakcí libovolného počtu kombinovaných léků a vytváří personalizovaná doporučení pro alternativní léky pro případ, že by bylo učiněno špatné rozhodnutí, kdy různé léky spolu v kombinaci mohou vytvářet nežádoucí účinky. Startup sídlí v Chorvatsku.
Med.me – Izrael
Med.me je platforma pro výměnu elektronických zdravotních záznamů a plánování schůzek, která ulehčí propojení různých zdravotnických organizací jako jsou kliniky, pojišťovny, farmaceutické společnosti a také zjednoduší komunikaci lékařů a pacientů. Med.me je izraelská společnost.
VisionCraft – ČR
VisionCraft ve svém produktu ViGA využívá inteligentní senzorickou technologii spojenou s umělou inteligencí k ochraně života a zdraví lidí ve zdravotnictví a sociální péči. Řešení senzorů pomáhá detekovat pády a v kritických případech také dokáže zavolat automaticky pomoc. Přístroje se mohou využít například v domech s pečovatelskou službou. Startup má sídlo v ČR.
Nanteo – ČR
NANTEO přináší rychlou, snadnou a příjemnou preventivní péči do blízkosti našich domovů pomocí „MALIA kontaktních bodů“ (například v lékárnách i jinde). Přístroj MALIA, který bude v těchto místech umístěn, dokáže vyhodnotit různé nemoci z malého vzorku krve z vašeho prstu do 20 minut. MALIA je přenosná laboratoř, která dokáže preventivní péči usnadnit stejně jako přípravu kávy v kapslovém kávovaru. Společnost má sídlo v ČR.
Biodata – Spojené arabské emiráty
Biodata je multiplatformní aplikace pro sběr a zpracování dat o zdraví a aktivitě uživatelů. Aplikace Zpracovává lékařské záznamy a jiná pacientská data, aby pomohla pacientům individuálními doporučeními ohledně jejich životního stylu s cílem předcházet potenciálním zdravotním rizikům. Společnost je registrována v Dubaji.
FLOXGen – ČR
FLOXGen je unikátní platforma pro analýzu DNA. Kombinuje výhody automatizace pro rychlé standardizované genetické testování a také robustní analytickou platformu pro nejnáročnější vědecký výzkum na velkých souborech dat. FLOXGen mohou využít genetické laboratoře, nemocnice, farmaceutické společnosti, výzkumníci v oblasti bioinformatiky nebo o široká veřejnost v případě osobních genetických testů. Společnost má české zakladatele.
Mild Blue – ČR
Mild Blue je zdravotnický startup poháněný umělou inteligencí. Přichází s aplikací HealthWarden, která pomáhá lékařům propustit pacienty domů dříve a stále s nimi zůstat v dokonalém kontaktu vzdáleně. Personalizovaný profil pro každého jednotlivého pacienta zaručuje tu nejlepší možnou péči s ohledem na stav pacienta a zákrok, který podstoupil. Nejmodernější predikční algoritmy a moderní uživatelské rozhraní zajišťují hladký a bezproblémový uživatelský zážitek i pro starší pacienty. Sídlo společnosti je v České republice. https://mild.blue