Dolar umazal část včerejších zpráv pod 1,1350 za euro. Americké výnosy rostou. Měny regionu zpevnily. Koruna pod 24,95 za euro. Proti dolaru ve ztrátě nad 21,90.

Část delegátů opustila sněm Bloku proti islámu a kritizuje vedení

Skupina delegátů z několika krajů dnes opustila sněm Bloku proti islámu (BPI). Stěžuje si na „bolševické praktiky“, manipulace vedení při vstupu na jednání či svévolné změny delegátů. BPI má dnes hlasovat o pokračování Martina Konvičky v pozici předsedy a probrat i nedávné vypovězení smlouvy o spolupráci se sněmovní opoziční stranou Úsvit – Národní koalice. Skupina, která jednání opustila, chce ale pokračovat ve spolupráci s Úsvitem v rámci uskupení Blok proti islamizaci. Konvičkovo vyjádření ČTK zjišťuje.

„Už u prezence nevpustili některé delegáty, svévolně vyměnili delegáty za náhradníky. Včera v 18 hodin nepřipustili na sněm delegáty z Libereckého kraje, potkával jsem lidi, které jsem neviděl už léta,“ řekl ČTK k rozhodnutí skupiny místopředseda pražské divize BPI Radek Nováček. Sjezd podle něj připomínal „bolševické schůze ze začátku 70. let“.

Konvička má na dnešním sněmu v Praze obhajovat svůj post poté, co koncem dubna vypověděl smlouvu se stranou Úsvit – Národní koalice (ÚNK). Krok sice začátkem května potvrdila akční rada, ale BPI se kvůli tomu rozštěpil. „Nebylo žádné tajemství, že v Bloku jsou dva různé názorové proudy,“ uvedl Nováček. Podle prohlášení odcházejících delegátů BPI zničili podvodníci a lobbisté. „Je po bloku,“ řekla ČTK předsedkyně pražské divize BPI Jana Borkovcová.

Výběr delegátů dnes směřoval k tomu, aby Konvička a místopředseda Petr Hampl obhájili svoje rozhodnutí a nechali schválit nové stanovy, míní Nováček. Ty jsou však podle něj v rozporu s občanským zákoníkem i ústavou. Odešlo podle něj tolik delegátů, že sněm už není schopný se usnášet. „Předpokládáme, že vymyslí nějaké náhradníky, kteří budou na jejich straně,“ dodal Nováček.4tk

Newsletter