Česká exportní banka (ČEB) v tomto týdnu rozhodla obnovit úvěry na český vývoz do Ruska. Půjčky bude poskytovat za přísnějších podmínek než před prosincovým pozastavením úvěrování exportu do této země, napsala dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Banka chce podporovat vývozy významných českých zaměstnavatelů. Upřednostňovány budou transakce s kratší dobou splatnosti, sdělil dnes ČTK ředitel odboru mezinárodní vztahy a komunikace ČEB Petr Križan.
„Podmínky jsou tvrdší než standardně do jiných zemí a exportéři si to mohou nechat pojistit za zvýšené pojistné prémie u státní pojišťovny EGAP,“ řekl deníku generální ředitel banky Karel Bureš. K obnovení úvěrování ČEB přistoupila, protože rubl po Novém roce už dál neoslaboval. Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) pojišťování vývozu do Ruska nepřerušila.
Podle deníku ČEB i přes slabší rubl nechce odepsat projekty, na které půjčila a které fungují. Snaží se s dlužníky domluvit a přizpůsobit splátky.
Dozorčí rada ČEB na čtvrtečním zasedání odsouhlasila nové principy podpory exportu do Ruska pro letošní rok, řekl ČTK Križan. Do budoucna hodlá ČEB podporovat především takové obchody, kdy vývozce či jeho subdodavatelé jsou v Česku významnými regionálními zaměstnavateli. Upřednostněny budou produkty, kdy příjemci úvěrů budou čeští vývozci, především přímý vývozní dodavatelský úvěr, odkupy a předexportní úvěry.
„Pro financování ve vazbě na teritorium Ruská federace bude ČEB upřednostňovat transakce s dobou splatnosti do sedmi let,“ sdělil ČTK Križan. „Současně bude podporovat poskytování úvěrů formou klubových půjček nebo syndikátu při zapojení silných ruských bank jako věřitelů,“ dodal.
V Rusku má ČEB podle MfD rozpůjčováno zhruba 30 miliard korun, tedy třetinu všech klientských úvěrů. Připravena je do Ruska půjčit na základě svých vnitřních limitů ještě deset miliard korun.
ČEB na konci roku uvedla, že má v bilanci ztrátové pohledávky za téměř 19 miliard korun. Z dosud zveřejněných informací podle deníku vyplývá, že za velkou částí nesplácených pohledávek stojí právě projekty v Rusku. Problematické obchodní případy pocházejí z let 2007 až 2011, některé z nich vyšetřuje policie. Ministerstvo financí jako největší akcionář ČEB projevilo přání ztrátové pohledávky co nejrychleji prodat, u některých se to už podařilo, píše MfD.