Čechům na zdraví záleží. Trime se svými suplementy dotaženými do poslední molekuly za rok vyrostl téměř trojnásobně

Přinést na trh co nejkvalitnější doplňky stravy, které by pomáhaly kompenzovat největší současné výživové nedostatky naší populace – takový cíl si před dvěma lety stanovil český startup Trime. Jeho prémiové suplementy dotažené do poslední molekuly si získaly oblibu natolik, že jen za poslední rok zvýšil své příjmy na více než 8 milionů korun, tedy téměř trojnásobně. Poprvé svým zákazníkům také nabídl možnost předplatného pravidelné suplementace, které dnes tvoří 30 % všech objednávek. V loňském roce se Trime zaměřoval především na inovaci receptur a hledání nejlepších světových dodavatelů. Letos zacílí zejména na rozšiřování produktové nabídky a zahájí expanzi do Maďarska.

„Uplynulá sezona je pro nás důkazem, že lidé navzdory ekonomické krizi nehodlají ze svých nároků na zdraví zlevnit a důležité živiny, které chybí v běžné stravě, chtějí doplňovat skrze kvalitní produkty,“ shrnuje rok 2022 Michal Kočí, CEO a spoluzakladatel Trime. Českému startupu se s příjmem 8,1 milionu korun podařilo vloni vyrůst téměř trojnásobně, v roce 2021 dosáhl příjmu 3,1 milionu korun. V létě Trime navíc přinesl možnost si doplňky stravy předplatit na pravidelné bázi, dnes tato metoda představuje 30 % všech jeho objednávek.

Nové produkty a expanze do světa

První tuzemský výrobce suplementů na míru lokálním konzumentům v loňském roce uvedl do prodeje tři nové produkty určené k suplementaci omega-3 mastných kyselin, vitaminů D3 a K2 či kyseliny dokosahexaenové (DHA) pro správný vývoj mozku a zrakového aparátu. Ty lze zakoupit jak ve formě pro dospělé, tak i ve variantě vhodné pro děti. „Tyto látky jsme se rozhodli získávat výhradně z vodních řas, které oproti běžněji používanému rybímu oleji vynikají mimořádnou čistotou i způsobem zpracování. V Trime věříme, že řasy znamenají pro suplementační průmysl velkou budoucnost,“ říká Kočí.

V loňském roce se přitom startup hodlal zaměřit především na expanzi do dalších evropských států, zejména Maďarska. S ohledem na nestabilní situaci na trhu se však startup rozhodl vstup na maďarský trh odložit na rok 2023 a cílit na zdokonalení stávajícího produktového portfolia. „Expanzi na nový trh zahájíme v nejbližší době, nyní čekáme na nezbytná povolení ze strany úřadů. V letošním roce také chceme dokončit některé certifikace našich produktů, například první certifikovaný bio produkt,“ dodává Kočí, jehož predikce atakují obrat 16 milionů korun a uvedení až čtyř nových produktů na trh.

Suplementy bez kompromisů

V loňském roce si Trime poradil i s výzvou, v jejímž důsledku musel odložit plánovanou expanzi do zahraničí. Kvůli nelogické legislativě byl nucen stáhnout celou jednu šarži produktu z prodeje. „Pro výrobu jsme jako plnidlo zvolili zcela přírodní rýžový extrakt, u kterého máme na rozdíl od průmyslových plnidel jistotu, že při dlouhodobé konzumaci nemá vedlejší účinky. Jako alternativu k syntetickým aditivům jej používají i jiní zahraniční výrobci prémiových suplementů. Ačkoli je tato surovina v České republice dlouhodobě prodejná jako potravina, její přesunutí na seznam aditiv nesmyslně podnítilo úřady ke stahování výrobků, které ji obsahují, z trhu,“ popisuje Kočí.

Právě přístupem „do poslední molekuly“ se Trime zásadně liší od většiny výrobců na lokálním i evropském trhu. K výrobě všech svých produktů používá český startup prémiové suroviny, u nichž sleduje celý příběh – od původu surovin přes správné zpracování až po výsledné specifikace kvality a nezávadnosti. Ty pak spojuje s vlastním výrobním know-how, aby zachoval jejich stabilitu a účinnost bez použití plnidel a přídatných látek. U komplikovanějších receptur využívá co nejšetrnější zpracování a vybrané vitaminy a minerály formuluje do promyšlených receptur s nejvyšší možnou biologickou využitelností.

Trime na trhu působí od roku 2020 a je prvním ryze českým startupem s vlastní výrobou prémiových výživových doplňků. Jako první na trh uvedl multivitamin „na míru Čechům“, jehož receptura je založena na typickém profilu tuzemského konzumenta dle geografických podmínek a výživových návyků.

Trime je první ryze český startup s vlastní výrobou prémiových výživových doplňků pro prevenci chorob a celkové zdraví člověka. Soustředí se na kvalitu a účinnost zvolených ryze přírodních surovin i kontrolu nad výrobním procesem bez plnidel a příměsí. Od svého vzniku v roce 2020 uvedl Trime 12 vlastních produktů na dva evropské trhy. Ve vlastním podcastu se formou rozhovorů s odborníky věnuje tematice zdraví, výživy, suplementace, pohybu či spánku. Základním kamenem filozofie Trime je výroba prostřednictvím nejpokročilejších technologií dle vlastních přísných standardů – ty zákonné vizi startupu nedostačují. Pro Trime zkratky ke zdraví neexistují, a proto všechny produkty tvoří na území EU, na základě vlastního důkladného výzkumu a ve spolupráci s odborníky. Do poslední molekuly.

Newsletter