Cena zlata dnes dosáhla svého ročního maxima 1324 dolarů za unci, což představuje nárůst o 15 procent od začátku roku. V příštím roce však očekávám překonání pomyslné laťky 1500 dolarů za unci, proto bych ještě nedoporučoval prodávat, ale spíše nakupovat. Momentálně tlačí cenu nahoru dlouhodobě oslabující dolar, znehodnocování papírových měn ze strany centrálních bank a také nejistota na korejském poloostrově. Uvedl to obchodní ředitel Golden Gate CZ Pavel Ryba.
„Dnešní nárůst ovlivnilo vypálení severokorejské rakety přes Japonsko, které zároveň srazilo evropské akcie na šestiměsíční minimum. Zlato je považováno za bezpečný přístav v době krizí. Při investování do zlata se příliš nevyplatí krátkodobé spekulace, ale spíše dlouhodobé průměrování ceny, například prostřednictvím spoření do zlata,“ uvedl Ryba.
Dodal, že mnozí lidé chtějí investovat do zlata či stříbra, ale bojí se, že nakoupí v nevhodnou chvíli za příliš vysokou cenu. Zkušenosti i statistické výzkumy ukazují, že pokusy o podobné načasování vedou v průměru k horším výsledkům než strategie pravidelného spoření. Díky němu jde cenu průměrovat a nakupovat velmi efektivně.
Mnozí investoři podle Ryby nevěří finančním trhům a hledají alternativy. Ukázalo se to i poté, co Velká Británie v referendu rozhodla o vystoupení z Evropské unie, což mělo na finanční trhy značný dopad. Zájem investorů o zlato i stříbro okamžitě vzrostl a začaly stoupat i ceny investičních kovů.
„Probíhající brexit vyvolává mezi lidmi pocit nejistoty, své prostředky proto přesouvají do bezpečných aktiv. Zájem o zlato neoslabil ani klesající kurz libry, který tuto investici Britům prodražil. Zlatem se ale zajišťuje také Britská centrální banka. Poptávka Britů po zlatých slitcích v loňském roce meziročně stoupla o 39 procent. Zájem neoslabil ani klesající kurz libry, který tuto investici Britům prodražil. Rostoucí cenu zlata ovlivňuje také politika centrálních bank, která vede obecně k nadměrné spotřebě a nabírání nových a nový úvěrů,“ dodal obchodní ředitel Golden Gate CZ.