Ceny ojetin po letech klesají, snížil se ale i počet aut v české nabídce

Střední hodnota ceny ojetých automobilů inzerovaných v červenci na českém trhu po dlouhých několika letech ovlivněných pandemií i válkou na Ukrajině klesla o 9 010 na 199 990 korun

Přestože nabídka ojetých automobilů v červenci opět poklesla, stejným směrem se vydal i medián ceny, který po dlouhých letech ovlivněných pandemií a válkou na Ukrajině klesl o devět tisíc na 199 990 korun. Celkem český trh ojetin nabídnul v červenci 104 533 ojetin, což je o šest tisíc méně než předešlý měsíc. Mírně se ale zvýšilo stáří inzerovaných aut a také počet kilometrů na tachometru. Vyplynulo to z analýzy trhu, kterou pravidelně provádí společnost AURES Holdings, provozovatel mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna.

„Poslední měsíce dochází postupně ke stabilizaci českého sekundárního automobilového trhu. V červenci na to navázal další pozitivní trend, kdy konečně začala cena ojetých automobilů klesat. Je to sice doprovázeno i mírným poklesem v nabídce, to je ale spíše dáno letní sezónou, kdy lidé méně častěji nabízí automobily k prodeji. Poptávka ale naopak neklesá, což potvrzují i rekordní prodeje v naší síti autocenter AAA AUTO,“ vysvětlil Petr Vaněček, provozní ředitel a člen představenstva skupiny AURES Holdings. Český trh ojetin nabídnul v červenci 104 533 ojetých aut, tedy o šest tisíc méně než v předešlém měsíci. Střední hodnota ceny poklesla o devět tisíc korun na 199 990 Kč. Mírně stouply hodnoty věku (medián 10,7 roku) a počtu najetých kilometrů na tachometru (156 000 km). „Mírný nárůst stáří aut je způsobený lehkým úbytkem zánovních aut v nabídce. Nicméně i v případě zánovních automobilů můžeme vidět pokles ceny, a to dokonce meziměsíčně o jedenáct tisíc korun na 639 000,“ doplnil Vaněček. Pokles ceny je znát i u vozů na alternativní pohony. Například cena hybridů klesla v červenci dokonce o 24 900 korun a pohybovala se nejčastěji na úrovni 625 000 Kč. Ojeté elektromobily se prodávaly za 800 000 korun.

V sousedních zemích dochází postupně také ke stabilizaci trhu, ale s menším zpožděním. V Polsku trh nabídnul meziměsíčně stejně automobilů, a to 200 075. Střední cena stále ještě roste, ale již mírnějším tempem a pohybovala se minulý měsíc nejčastěji na hodnotě 171 108 Kč (31 500 PLN). Naopak Slovensko zažívá výrazné oživení nabídky, která meziměsíčně stoupla o více než 8 % na 61 247 ojetých aut. Střední hodnota ceny tu je oproti sousedním trhům stále vysoko, a to 241 576 Kč (9 999 EUR). „Přestože na polském i slovenském trhu meziměsíčně střední hodnota ceny opět stoupla, mohla by se situace s druhou polovinou léta uklidnit stejně, jako v červenci v tuzemsku. Na obou trzích roste převážně nabídka zánovních automobilů, což ovlivňuje i vyšší průměrnou cenu ojetin nabídnutých na místních trzích. Cena tu ale stejně jako v Česku u těchto aut meziměsíčně klesá. Zároveň mají naši sousedé v nabídce o něco mladší a méně ojeté vozy,“ upřesnil Petr Vaněček.

Nejčastěji nabízenou značkou na českém trhu byla opět domácí Škoda s 25 793 nabídnutými vozy, následoval Volkswagen (14 277 aut) a Ford (7 202 aut). Z modelů aut bylo inzerováno nejvíce vozů Škoda Octavia (9 930 aut), Škoda Fabia (6 420 aut) a Škoda Superb (3 306 aut). 20 % nabízených aut bylo ve verzi kombi a jen o 600 méně SUV. Nejčastěji jste v nabídce našli vozy v dieselu (44,2 %), dále pak v benzínu (32,6 %). S ohledem na mírný pokles celkové nabídky klesl i počet alternativních paliv jako jsou meziročně stále oblíbenější elektromobily nebo hybridy. Nejvíce v tuzemsku nabízeným elektromobilem je stále BMW i3 (8,8 %) a hybridem Toyota C-HR /9 %).

Skupina AURES Holdings je letos na trhu již 31 let. Provozuje síť více než 60 poboček v České republice, na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku a Německu. Za dobu své existence obsloužila již přes 2,9 milionu zákazníků. Skupina prodá ročně 90 000 vozů a je tak největším prodejcem ojetých aut ve střední a východní Evropě. Prodává také zánovní vozy pod obnovenou značkou Mototechna. Na západních trzích působí prostřednictvím společnosti Driverama. Společnost AURES Holdings je signatářem Declaration of Support for Women’s Economic Empowerment a pravidelně se umisťuje v žebříčcích CZECH TOP 100 a Českých 100 nejlepších. Pro roky 2017 a 2018 byla držitelem prestižního ocenění Superbrands a umístila se na 2. místě v celoevropské soutěži European Business Awards 2016/2017. Generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings Karolína Topolová se v roce 2020 umístila v anketě Top Ženy Česka na 1. místě v kategorii manažerek a o rok později v tomto žebříčku vstoupila do Síně slávy. V roce 2022 byla časopisem Forbes vybrána do žebříčku TOP CEO a pravidelně se objevuje v jeho žebříčku nejvlivnějších žen Česka. CZECH TOP 100 ji zároveň v roce 2023 ocenilo cenou Management Excellence Award za 25 let přínosu českému byznysu.

 

Newsletter