Ceny průmyslových výrobců v únoru meziročně rostly o 21,3 %. Podobně, jako v předchozích měsících, stojí za významnou částí cenového růstu právě kategorie energií, kam patří vedle ropy, plynu a elektřiny také ceny za jejich přenos, rozvod a zobchodování. Konkrétně v posledních třech zmíněných došlo k meziročnímu růstu cen o 57,7 %.
Je nutné dodat, že data o cenách výrobců z února ještě neodráží eskalaci válečného konfliktu na Ukrajině. V oblasti růstu cen energií proto nejsme ještě u konce.
Nejedná se však pouze o zdražování energií. Ceny průmyslových výrobců bez energií meziročně vzrostly o 13,8 %. Například cena chemických látek a výrobků rostla o 47,5 % a cena obecných kovů a kovodělných výrobků rostla o 24 %. Růst cen je viditelný napříč kategoriemi. Jedním z důvodů je právě vliv cen energií na nákladovou křivku v téměř všech odvětvích – především těch náročných na energie. I proto byl významný růst zaznamenán v těžkém průmyslu, ocelářství a chemickém průmyslu.
Dle dat ČSÚ rostly také ceny zemědělských výrobců. Proti únoru loňského roku o 22,9 %. Nejvýrazněji se růst cen projevil u olejnin (o 44,2 %) a obilovin (o 34,3 %). Rostla však i cena dalších potravinářských výrobků, jako jsou brambory, zelenina, ovoce, drůbež a mnoho dalších. V České republice lze proto očekávat zrychlení růstu cen jídla v následujících měsících.
Ukazatelé cen průmyslových a zemědělských výrobců slouží jako předstižný ukazatel budoucího cenového vývoje. V momentě, kdy vidíme významné meziroční a meziměsíční růsty, jako je tomu nyní, lze očekávat zrychlení spotřebitelské inflace. Ceny výrobců se do spotřebitelských cen projevují se zpožděním několika týdnů a měsíců. Výsledné hodnoty za únor nás varují před dražšími energiemi, jídlem a průmyslovými výrobky např. v automobilovém průmyslu.