Češi barevnější auta nevyhledávají, přesto se u žen i u mužů preference barev v průběhu života mění

Obliba červené barvy u žen s rostoucím věkem nabírá na síle, černé vozy naopak zralé ženy téměř nechtějí. I u mužů s postupem věku klesá zájem o černou barvu, ale ne tak razantně.

Velikonoce jsou pro většinu z nás o tradicích a o barvách. Jak to ale mají Češi s barvami u svých aut? Většina z nás volí méně výrazné monochromatické barvy. Někdo je věrný jedné barvě celý život, ale většina z nás své barevné preference u aut během života mění. Nejvýrazněji je tomu u žen, u kterých je například červená v raném řidičském věku na pátém místě, ale jako seniorky už jde o třetí nejoblíbenější barvu. U mužů se s rostoucím věkem zvyšuje nejvýrazněji zájem o hnědou. Černá je doménou hlavně mladých. Vyplynulo to z prodejní analýzy dat skupiny AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO.

„Češi jsou stejně jako jiní Evropané obecně při výběru barvy aut konzervativnější a volí méně výrazné barvy. Černou často pro pocit luxusu, stříbrno-šedou kvůli menší viditelnosti zašpinění nebo oděrek v laku, bílou jako módní barvu. Během naší více než třicetileté praxe jsme vypozorovali, že méně konzervativní jsou v případě výběru barev mladé řidičky do 25 let, které častěji vybírají z více barevných odstínů. U žen není tolik dominantní černá barva jako u mužů a v průběhu let u nich zájem dokonce opadá. Seniorky si černou barvu volí dokonce v ani ne pěti procentech, což je až sedmá nejoblíbenější barva v této věkové kategorii. U mužů jsou výkyvy v oblibě barev v průběhu života daleko menší,“ uvádí Petr Vaněček, provozní ředitel skupiny AURES Holdings. Pro srovnání – ženy ve věku do 25 let volí černou u 16,1 % aut koupených v AAA AUTO, ve věku nad šedesát let pak jen 4,9 %. Naopak červenou si vybírá 9,2 % mladých řidiček a 15,5 % seniorek. U mužů, kteří s věkem tak výrazně preference barev nemění, volí například černou 20,8 % mladých řidičů a jen 14,8 % seniorů. Přestože hnědá barva obecně nepatří v oblibě na první příčky, u mužů s věkem zákazníků zájem o ni stoupá až na 6 %, a to přestože ji v mladém věku volí pouhých 2,8 %.

Která barva auta je nejlepší?

Cenově nejekonomičtější je u nového auta základní barva bez metalízy. Pokud u auta počítáte s následným prodejem, je dobré volit metalízu a univerzální barvu, protože o výraznější barvy není až takový zájem a může to mít vliv na nižší prodejní cenu a delší dobu prodeje. Pokud chcete mít auto na pohled déle čisté, pak byste měli sáhnout po světlejších odstínech laku. Na světlých barvách bude znečištění z běžného provozu méně vidět než na černé nebo tmavě modré. Z pohledu bezpečnosti na silnicích je jako nejbezpečnější barva označována oranžová, kterou si ale na sekundárním trhu kupuje jen 1,5 % zákazníků. Dobře v průzkumech dopadá také žlutá, hnědá nebo krémová. Naopak šedá nebo stříbrná jsou společně s fialovou barvou hodnocené jako nejméně bezpečné.

Skupina AURES Holdings je letos na trhu již 31 let. Provozuje síť více než 60 poboček v České republice, na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku a Německu. Za dobu své existence obsloužila již přes 2,8 milionu zákazníků. Skupina prodá ročně 90 000 vozů a je tak největším prodejcem ojetých aut ve střední a východní Evropě. Prodává také zánovní vozy pod obnovenou značkou Mototechna. Na západních trzích působí prostřednictvím společnosti Driverama. Společnost AURES Holdings je signatářem Declaration of Support for Women’s Economic Empowerment a pravidelně se umisťuje v žebříčcích CZECH TOP 100 a Českých 100 nejlepších. Pro roky 2017 a 2018 byla držitelem prestižního ocenění Superbrands a umístila se na 2. místě v celoevropské soutěži European Business Awards 2016/2017. Generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings Karolína Topolová se v roce 2020 umístila v anketě Top Ženy Česka na 1. místě v kategorii manažerek a o rok později v tomto žebříčku vstoupila do Síně slávy. V roce 2022 byla časopisem Forbes vybrána do žebříčku TOP CEO a pravidelně se objevuje v jeho žebříčku nejvlivnějších žen. Skupinu vlastní britsko-polský investiční fond Abris Capital Partners.

Newsletter