Zájem o rekreační nemovitostí v Česku navzdory některým chmurným vyhlídkám zatím neutichá. Například na Slapech se nyní dokončuje projekt chat a apartmánů Lakeside Resort Slapy od EVROPA development group. Nachází se v Nové Živohošti, která se řadí k nejlepším lokalitám Slapské přehrady. Od Prahy je vzdálený necelou hodinu.
“Resort přináší celou řadu dalších benefitů. Rezidenti mohou využívat plně vybavenou posilovnu, ohniště určené pro venkovní grilování nebo vyplout na přehradu se sdílenými paddleboardy a kajaky,” říká Matyáš Novák, realitní makléř v EVROPA Realitní kanceláři.
“Poptávka po rekreačních nemovitostech zaznamenává v posledních měsících výrazný nárůst. Letos v květnu byla dokonce nejvyšší od srpna 2021. Nejvíce jsou poptávané rekreační objekty ve Středočeském kraji,” dodává jednatel společnosti Cempa Ondřej Hon. Na vyšší poptávku podle něj reagují prodejní ceny, které po ochlazení v předchozích letech začínají pomalu růst.
Poptávka po apartmánech v horských oblastech je podle Hona spíše slabší a cena zde často atakuje či dokonce převyšuje hranici 200.000 Kč/m2. U této cenové hladiny lidé spíše přemýšlejí nad zahraničními rekreačními nemovitostmi. Mimo tyto turisticky exponované oblasti jsou rekreační objekty cenově výrazně dostupnější, dodal.
“Z pohledu rekreačních nemovitostí a případných hypoték aktuálně převažují poptávky po rekreačních nemovitosti vhodných k celoročnímu užívání. Mnohdy jsou levnější, než klasické rodinné domy a v době zvyšujících se cen nemovitostí bývají vhodnou alternativou ke klasickému rodinnému domu,” říká hypoteční specialista Bidli Daniel Horňák.
Přes dvě třetiny kupců si pořizují nemovitost jako investici s dlouhodobým přínosem. Pětina z nich očekává následný nárůst cen nemovitostí a devět procent si ji kupuje, aby rozložilo úspory do více zdrojů. Kvůli pravidelnému příjmu z nájemného si nemovitosti kupují jen dvě procenta lidí, vyplývá ze studie analytické společnosti CEEC Research. V současnosti si podle analýzy lidé pořizují vlastní nemovitost ve více než polovině případů z vlastních peněz. Z hypoték tak financuje nákup 48 procent lidí. Tři čtvrtiny oslovených developerských společností ale věří v to, že kdyby se úrokové sazby dostaly na čtyři procenta, poměr kupců na hypotéku by se zvýšil. Bankovní rada ČNB koncem června snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 4,75 procenta.
To, že Češi mají o investice do nemovitostí zájem, potvrzuje také nedávný průzkum, který provedla výzkumná agentura Ipsos. Vyplývá z něj, že více než třetina z nich ukládá své finanční prostředky do bytu, domu, pozemku či právě rekreační nemovitosti. Větší zájem už mají jen o “spoření” na penzi. Průzkum dále ukázal, že ukládání peněz pomocí nákupu nemovitosti není privilegiem movitějších, zájem o ně je patrný i u středně příjmových osob. Z průzkumu také vyplynulo, že nejvíce, a to 34 procent investorů do nemovitostí, dosahuje čistého měsíčního příjmu od 30 000 do 50 000 korun.
O chaty a chalupy je letos menší zájem než před loňskými letními prázdninami. V letošním květnu podle analýzy realitního portálu Sreality.cz, provozovaným serverem Seznam.cz, klesl zájem o rekreační nemovitostí v ČR meziročně o sedm procent a v meziročním srovnání od začátku roku do května pak o 8,4 procenta. Nabídkové ceny se ve vývoji liší podle krajů. Nejvíce klesly ceny chat a chalup oproti stejnému období roku 2023 v Libereckém kraji, naopak ve Středočeském kraji ceny vzrostly.
Nejvíce Čechů, 40 procent, se letos na letní dovolenou chystá k moři. Každý pátý ji ale vůbec neplánuje. Z venkovních aktivit vítězí pěší výlety, ty mají v létě v plánu tři ze čtyř Čechů, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos zadaného společností 4camping mezi tisícovkou respondentů. Nejoblíbenější volbou obecně u Čechů zůstává hotel nebo penzion, kde jich letos alespoň jednou na dovolené bude 61 procent. Co se týče chat a chalup, jako ubytování si je letos vybralo 35 procent Čechů. Nejčastěji je to u hostů ve věku 54 až 65 let.