Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar ve ztrátě nad 1,1350 za euro. Koruna zpevnila pod 25,00 za euro a pod 22,00 za dolar.

Češi mění dodavatele energií. Motivují je plovoucí sazby i možnost využívat udržitelné zdroje, říká bezDodavatele

Mezi Čechy roste zájem o využívání čistých zdrojů energií a pohyblivých tarifů. Ukazují to data společnosti bezDodavatele, která lidem umožňuje využívat čisté energie na základě aktuálních podmínek na trhu. Ze 130 odběrných míst, které společnost evidovala před pěti lety, vrostl jejich počet na více než 9 tisíc, zejména pak v uplynulém roce.

„Stále více českých domácností si uvědomuje, že mohou aktivně ovlivňovat své náklady za energie. Dnes je pomocí moderních technologií možné, aby nakupovaly energie za jejich skutečnou tržní cenu. Právě to je podle nás důvodem rostoucího zájmu o plovoucí tarify,“ vysvětluje současnou situaci Libor Holub, spoluzakladatel a CEO bezDodavatele.

Šetřit za energie chytře

Libor Holub poukazuje na skutečnost, že ceníkové sazby na dobu neurčitou za energie od dominantních dodavatelů jsou obvykle výrazně předražené. bezDodavatele uvádí, že zatímco průměrná roční tržní hodnota elektřiny se pohybuje ve výši 2 200 korun za MWh, ceníková dosahuje téměř 3 400 korun za MWh.

„Lidé často vnímají cenu elektřiny a služby jako jednu cenu. Ve skutečnosti je ale cena samotné elektřiny výrazně nižší, než jak ji často vidíme v cenících většiny dodavatelů, což ji dělá méně transparentní. Zákazníkům ukazujeme, jaká je reálná cena elektřiny a služeb, a proto vědí, za co skutečně platí,” dodává Holub.

V loňském roce začal trh s energiemi opět ožívat. Mnoho Čechů se rozhodlo dodavatele energií změnit. Někteří obchodníci totiž nebyli v prvním čtvrtletí schopni pružně reagovat na měnící se situaci na trhu.

“Na začátku energetické krize velcí hráči nakupovali na cenovém vrcholu, což se ukázalo jako nevýhodné. Spotřebitelé často volili raději cestu pokut a přechodu k levnějším dodavatelům. Spolu s naplněním zásobníků plynu a dalšími faktory to vedlo k rychlému poklesu reálných cen energií. Fixované ceny však zůstaly vysoko, což vytvořilo na trhu značný nepoměr a vedlo k masivnímu odlivu zákazníků,“ vysvětluje aktuální situaci Jan Szabó, hlavní analytik bezDodavatele.

Spotové a plovoucí tarify jsou trendy

Podle bezDodavatele se tento vývoj na trhu projevil v masivním nárůstu počtu odběrných míst. Zatímco v roce 2020 společnost zajišťovala 130 odběrných míst, ke konci minulého roku jich evidovala více než 9 tisíc. K největšímu nárůstu přitom došlo právě v uplynulém roce. bezDodavatele se inspirovalo v severském modelu běžném ve Skandinávii, ve které až 80 % lidí využívá místo dlouhodobých fixací cen energií spotové nebo plovoucí tarify.

„Kromě nižších cen sledujeme, že Češi pozitivně hodnotí i nabídku čistých energií od lokálních výrobců, což v jejich očích přináší do energetiky transparentnost a udržitelnost. Využívání těchto zdrojů vnímáme jako moderní lifestylový trend,“ dodává Holub.

bezDodavatele je český startup, který se zaměřuje na inovativní způsob obchodování s elektřinou z čistých zdrojů a zemním plynem. Oproti velkým dodavatelům nabízí tzv. plovoucí tarif a spotové ceny, jejichž výši určují především aktuální podmínky na trhu. Firma vychází z obchodního modelu, který je zavedený a osvědčený především v severských zemích. Společnost bezDodavatele vznikla v roce 2020, aktuálně má více než 9 tisíc zákazníků.

Newsletter