Češi si na oddělenou kuchyň nepotrpí, nejčastěji pronajímají byty 1+kk a 2+kk. Nejlevněji byty seženou od listopadu do února

Nejoblíbenější jsou byty o dispozicích 1+kk a 2+kk, vyplývá z dat společnosti VITOM realitní ekosystém, která jako první přinesla na tuzemský trh agenturní pronajímání nemovitostí se službou GarantovanyNajem.cz. Tyto byty si Češi pronajímají ve více než polovině případů. Nejvyhledávanější dispozici představují byty typu 2+kk o průměrné velikosti 50 m2. Za ty nájemníci v Praze zaplatí v průměru 20 tisíc korun, asi 16 tisíc korun v Brně a necelých 10 tisíc v Ostravě. Období, kdy se výše nájmů snižuje, eviduje VITOM mezi listopadem a únorem. V tomto čase lze nalézt bydlení až o 10 procent levněji. Od března pak nájmy zase stoupají.

„Menší jednopokojové a dvoupokojové byty vyhledávají čím dál častěji lidé žijící sami, mladé pracující páry, případně studenti z dobře situovaných rodin. Dispozice x+kk neznamená, že se jedná o malý koutek v rohu bytu. Její hlavní myšlenkou je kuchyň jako součást obývacího pokoje. Původně čistě účelové vaření se dnes čím dál více stává společenskou událostí. Kuchař již nechce být zavřený sám někde opodál v menší místnosti, daleko od ostatních. Obliba těchto dispozic pramení také ze stále většího přílivu pracovníků ze zahraničí nebo také z rostoucího počtu Čechů, kteří spíše než usazení se a pořízení vlastního bydlení preferují dlouhodobý nájem v kombinaci se svobodným životem,“ komentuje Viktor Mejzlík, spoluzakladatel a obchodní ředitel společnosti VITOM realitní ekosystém a portálu GarantovanyNajem.cz.

Viktor Mejzlík

Nejpopulárnější byty k pronájmu tvoří v Česku menší bytové jednotky o dispozicích 1+kk a 2+kk. Z dat více než 1000 bytů podnajímaných společností VITOM vyplývá, že v 29 % případů sahají její klienti po dvoupokojových bytech o průměrné velikosti 50 m2. Ty jsou přitom nejdražší v Praze, kde činí průměrné nájemné 20 100 korun měsíčně. Pro srovnání: v Brně takový byt vyjde asi o 20 % levněji, na 15 900 korun. O polovinu nižší oproti hlavnímu městu je pak nájemné bydlení v Ostravě, kde za byt 2+kk zaplatíte přibližně 9 850 korun. Jednopokojové byty s kuchyňským koutem, takzvané garsonky, vyhledává čtvrtina (26 %) klientů společnosti VITOM. „Byty s dispozicí 2+kk jsou ve velké oblibě napříč celou Českou republikou. Současně jsou určitou odchylkou severní Čechy, konkrétně Ústecký kraj, v němž jsou také mnohem více než ve zbytku republiky vyhledávané větší byty se třemi a více pokoji o průměrné velikosti 75 m2. Měsíční nájem pak v této lokalitě vyjde ještě laciněji než menší byt v Brně,“ přibližuje Mejzlík.

Citelně nižší zájem pak zaznamenávají byty s kuchyní oddělenou od obytného prostoru, tedy dispozice 1+1 a 2+1. Ty v případě jednopokojových bytů vyhledává 7 % nájemníků, u dvoupokojových bytů pak 10 %. U větších bytů o třech, čtyřech a více pokojích eviduje společnost VITOM nejmenší poptávku, i když vlivem dražších hypoték je o tyto byty výrazně větší zájem, než tomu bylo v předchozích deseti letech. „Větší byty většinou vyhledávají rodiny s většími dětmi, které už se do dvoupokojového nevejdou. Tyto rodiny už nicméně spíše než větší nájemní byt volí cestu vlastního bydlení,“ uvádí Tomáš Suchomel, spoluzakladatel a CEO společnosti VITOM realitní ekosystém a portálu GarantovanyNajem.cz. Například byty 3+kk vyhledává 13 % klientů, 3+1 pak 9,4 % klientů brněnské společnosti. Čtyřpokojové byty už pouze 1,1 % v případě 4+kk, a 1,1 % volí 4+1.

Nejlevnější nájmy jsou mezi listopadem a únorem

Ke každoročnímu až desetiprocentnímu propadu cen dochází mezi listopadem a koncem února. V březnu pak začínají ceny opět stoupat. „Již několikátým rokem pozorujeme pokles cen nájemního bydlení na podzim a během zimy. Podle dispozice bytu ceny padají o jednotky procent, případně až o deset procent. V březnu ceny začínají stoupat. Je to dáno jednak tím, že v září na vysokých školách začínají zimní semestry, a tedy do měst přicházejí studenti, kteří místo kolejí volí byty. Poptávka po bytech v tomto období převyšuje nabídku. Zároveň do stěhování zasahuje také počasí. Lidé se nechtějí stěhovat v době, kdy se brzy stmívá, v zimě, ve sněhu nebo přes vánoční svátky. Snaží se proto nastěhovat ještě před tímto obdobím. Tyto dva faktory tak drží vysoké ceny během podzimu,“ doplňuje Suchomel.

Ze zkušenosti společnosti VITOM studenti často řeší potíže s kvalitou dostupných bytů. Ty, na které finančně dosáhnou, totiž mnohdy provází řada neduhů či poškození. I proto ve své službě GarantovanyNajem.cz VITOM eviduje stále více rostoucí poptávku. Protože všechny byty, které nabízí, před předáním uvede do bezvadného stavu, vymaluje a uklidí, přináší podnájemníkům jistotu bytu ve stoprocentním stavu. Ti si tak spíše než řešení problémů mohou užívat bydlení v kvalitním a příjemném prostředí. Během trvání nájmu jim pak VITOM podá pomocnou ruku při čemkoli, co se může přihodit.

Brněnská společnost VITOM je se svou službou GarantovanyNajem.cz průkopníkem tohoto konceptu v České republice. Její zakladatelé Tomáš Suchomel a Viktor Mejzlík jako první tento koncept v roce 2014 přinesli do České republiky. VITOM majitelům garantuje využití jejich nemovitosti, protože se sám staví do role nájemce a následně vybírá spolehlivé podnájemníky. Klientům z řad majitelů VITOM kryje tři rizika – obsazenost objektu, neplatící nájemníky a poničení bytu. Kompletním servisem přináší klid a jistotu vlastníkům i podnájemníkům, které ve svém realitním ekosystému provází celým procesem nákupu, prodeje, pronájmu či rekonstrukcí objektů. Všechny nemovitosti, které VITOM vlastní, přestavuje do svého standardu wellbeing, jenž vedle využití ekologických materiálů zahrnuje použité barvy nebo logické uspořádání prvků bytu a dispozice. Vše proto, aby se nájemníci bytu cítili pohodlně. V rámci svého fondu pro ekologické bydlení spolupracuje s developery na projektování a výstavbě nových bytů za použití přírodních a recyklovatelných materiálů. Do realitního segmentu tak pomáhá vnést prvek udržitelnosti a šetrnosti k přírodě. VITOM staví svůj úspěch na poskytování nadstandardních a komplexních služeb, což dokládají dlouhodobé vztahy s klienty, mnohdy sahající až do doby založení společnosti. Od svého vzniku spolupracoval VITOM s více než sedmi tisíci klienty. Realitnímu ekosystému se i bez externích investic daří v posledních letech růst o 19 %, stejný růst očekává i letos s cílem dosáhnout celkového obratu 150 milionů korun.

Newsletter