Češi si stále více rodinných aut pořizují na úvěr, nejčastěji berou na splátky SUV

36 % SUV zakoupených u největšího českého prodejce ojetých automobilů AAA AUTO se prodává na úvěr. Celková poptávka po rodinných autech meziročně vzrostla o 5 %

Dnes slaví v Česku již po dva a sedmdesáté svůj svátek děti, které se obzvláště v automobilové dopravě staly velkým tématem z pohledu bezpečnosti. Naštěstí dnešní automobily jsou díky autosedačkám nebo například uchycení Isofix daleko bezpečnější, než tomu bylo ještě před pár lety. Bezpečnosti pomáhá i upřednostňování prostornějších rodinných aut, kterých se jen v síti autocenter AAA AUTO letos prodalo meziročně o pět procent více. Třetina kupujících využívá financování vozu od třetí strany přímo u prodejce aut. Vyplynulo to z údajů skupiny AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna.

„Jsem ráda, že poptávka po rodinných vozech roste, protože přináší i rodině s jedním dítětem daleko větší komfort a vyšší bezpečnost než menší, i když úspornější, hatchback.  S ohledem na stále nejistou ekonomickou situaci rodiny stále častěji kupují vozy s nějakou variantou nákupu na splátky. Jen v našich autocentrech si 34 % rodinných aut pořizují zákazníci na úvěr, SUV dokonce v 36 %. Vloni byl přitom podíl o dvě procenta nižší, předloni dokonce o šest,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings, která spolupracuje s předními finančními společnostmi v České republice.

Poptávka po rodinných vozech v autocentrech AAA AUTO meziročně stoupla o 5 %, nejvíce pak v případě kombi (o 7,2 %), které tvoří 27 % celkových prodejů společnosti. Počet prodaných SUV vzrostlo o 4,7 % na celkový podíl 22,9 %. Zájem o MPV je mezi lety konstantní. Rodinné vozy jsou nejčastěji v dieselu. V případě kombíků jde o 62,9 % aut, u MPV o 54,5 %, jen u SUV převažují v 53,8 % benzíňáky. 22,4 % rodinných aut má náhon na všechna 4 kola, a dokonce 34 % má automatickou převodovku.

Nejprodávanějšími značkami jsou Škoda (28,3 %), Volkswagen (11,5 %) a Hyundai (8,3 %). Nejoblíbenější jsou pak mezi kombíky Škoda Octavia, Škoda Fabia a Volkswagen Passat, mezi SUV vede Hyundai i30, Kia Sportage a Škoda Kodiaq, mezi MPV pak Volkswagen Touran.

Skupina AURES Holdings je letos na trhu již 31 let. Provozuje síť více než 60 poboček v České republice, na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku a Německu. Za dobu své existence obsloužila již přes 2,8 milionu zákazníků. Skupina prodá ročně 90 000 vozů a je tak největším prodejcem ojetých aut ve střední a východní Evropě. Prodává také zánovní vozy pod obnovenou značkou Mototechna. Na západních trzích působí prostřednictvím společnosti Driverama. Společnost AURES Holdings je signatářem Declaration of Support for Women’s Economic Empowerment a pravidelně se umisťuje v žebříčcích CZECH TOP 100 a Českých 100 nejlepších. Pro roky 2017 a 2018 byla držitelem prestižního ocenění Superbrands a umístila se na 2. místě v celoevropské soutěži European Business Awards 2016/2017. Generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings Karolína Topolová se v roce 2020 umístila v anketě Top Ženy Česka na 1. místě v kategorii manažerek a o rok později v tomto žebříčku vstoupila do Síně slávy. V roce 2022 byla časopisem Forbes vybrána do žebříčku TOP CEO a pravidelně se objevuje v jeho žebříčku nejvlivnějších žen.

Newsletter