České neuznávání nizozemských punců podle soudu porušuje právo EU

Neuznáváním puncovních značek nizozemského puncovního úřadu WaarborgHolland porušuje Česká republika unijní právo. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr Evropské unie, na který se v této věci obrátila Evropská komise. Český Puncovní úřad už dříve argumentoval tím, že nizozemský punc neumožňuje rozpoznat, zda šperk pochází z EU či má původ mimo ni, například v Číně či Hongkongu.

„Praxe České republiky vyžadující nové opuncování drahých kovů, které byly opuncovány a uvedeny na trh v některém členském státě anebo byly opuncovány ve třetím státě v souladu s nizozemskými právními předpisy a byly propuštěny do volného oběhu v unii, je omezením volného pohybu zboží,“ uvedl soud.

Připustil ale, že pokud jde o ochranu spotřebitele, může mít členský stát za to, že puncovní značky vyrážené na území třetích států neposkytují spotřebiteli stejnou ochranu jako značky vyrážené na území unie. V případě nizozemského puncovního úřadu je ale podle soudu kontrola označování dostatečná a vyhovuje nizozemským a tím pádem i českým normám na ochranu spotřebitele.

To by ale podle soudu neplatilo, kdyby drahé kovy označené puncovní značkou WaarborgHolland na území státu mimo EU nebyly před dovozem do Česka uvedeny na trh v některém členském státě.

Soudní dvůr EU už před dvěma lety rozhodl, že unijní země nemohou požadovat nové opuncování výrobků dovezených z jiného členského státu, kde už byly označeny a uvedeny na trh v souladu se zákonem. Předpokladem ale podle tohoto rozsudku, který se týkal kauzy z Litvy, je, že údaje puncovní značky jsou rovnocenné údajům vyžadovaným členským státem dovozu a srozumitelné tamním spotřebitelům.

Newsletter