České portály Hotel.cz a Spa.cz kupují investoři z Polska. Transakce je v hodnotě 72 milionů eur

Internetová a mediální společnost Wirtualna Polska Holding se sídlem ve Varšavě, obchodovaná na burze cenných papírů, kupuje společnost Szallas Group od předchozího většinového vlastníka společnosti PortfoLion Capital Partners a několika soukromých osob včetně šesti českých podnikatelů. Hodnota transakce je 72 milionů EUR plus čistá hotovost společnosti, která je k datu uzavření transakce odhadnuta na přibližně 10 milionů EUR. Stanovuje tak celkovou hodnotu akvizice na 82 milionů EUR.

Podpis dohody znamená jednu z největších akvizic v oblasti cestovního ruchu v regionu střední a východní Evropy.

Wirtualna Polska kupuje podíly od maďarského investičního fondu PortfoLion a od původních zakladatelů, mezi nimiž je jasně zřetelná i česká stopa. Pavel Kotas, který od roku 2007 pomáhal položit základy skupiny Hotel.cz a v roce 2014 se stal jejím většinovým majitelem, společně s Milanem Petrem – produktovým manažerem Hotel.cz, Richardem Šipošem – produktovým manažerem Spa.cz, Tomášem Pětivokým – zakladatelem portálu Hotely.cz a dalšími dvěma manažery, se stali akcionáři skupiny Szallas v roce 2019, kdy sloučili své české rezervační portály s maďarskými a rumunskými protějšky, aby vytvořili regionální skupinu Szallas Group.

Jsme hrdí, že se nám v této nyní končící éře podařilo, společně s manažery a zaměstnanci Szallas Group, vybudovat silnou regionální značku a stabilní firemní zázemí. Pevně ​​věříme, že tato skvělá spolupráce byla klíčem tohoto úspěšného příběhu,“ shrnul Tibor Győrbiró, partner fondu PortfoLion. Tento venture kapitálový fond během posledního 1,5 roku uzavřel několik výjimečných obchodů a prodal své technologické investice americkým, asijským a evropským společnostem.

První rezervační systém ve skupině, portál Szallas.hu, založený v roce 2007, se v posledních letech vyvinul v jednu z nejoblíbenějších služeb pro rezervaci ubytování v Maďarsku. V roce 2015, za pomoci kapitálu bank OTP a EXIM, získal tento portál investiční fond PortfoLion a podpořil již tak vynikající organický růst Szallas.hu intenzivní akviziční strategií.

S PortfoLionem mohla Szallas Group nakupovat další služby v Polsku, Rumunsku a rovněž v České republice. Szallas.hu se mezitím stal předním domácím rezervačním systémem v Maďarsku. Prostřednictvím následných akvizic a organického růstu se výnosy Szallas Group znásobily až dosáhly celkové hodnoty zprostředkovaných cestovních služeb v objemu 200 milionů EUR. A to díky více než 1 milionu rezervací v období od července 2021 do června 2022, přičemž stejná hodnota, rok před akvizicí PortfoLionem, byla jen 20 milionů EUR.

Mám velkou radost, že se náš český tým – řízený od ledna 2020 již novým ředitelem Danielem Göncim – nejen úspěšně aklimatizoval v Szallas Group, ale rovněž prokázal, že naše produkty jsou silnými rostoucími službami a oporou skupiny i v nepříznivých časech koronavirové pandemie. To, že jsme ty předchozí dva roky úspěšně zvládli, spolu se skvělou prací našich maďarských, rumunských, polských a chorvatských kolegů, byl jistě jeden z hlavních důvodů, proč v nás Wirtualna Polska spatřila značný potenciál. S jejich zkušenostmi a zázemím v online podnikání, budou české hotely jednoznačně těžit z rostoucího počtu turistů z okolních zemí, cestujících do České republiky. Čeští turisté mohou naopak profitovat z lokální zákaznické péče a přizpůsobených rezervačních služeb pro své cesty do ještě více destinací střední, jižní a východní Evropy,“ uvedl Pavel Kotas, po dnešku již bývalý spolumajitel Szallas Group.

Szallas Group je schopna úspěšně konkurovat významným globálním hráčům, i když byl sektor cestovního ruchu hluboce zasažen pandemií COVID-19. Kombinace špičkových regionálních technických řešení a lokálních zákaznických a marketingových týmů zajistila agilitu, potřebnou v tak hektickém tržním prostředí. Skupina, právě díky spojení s českou firmou, rozšířila své portfolio o specializované online turistické produkty nabízející lázeňské pobyty nebo cestovní poukazy. Szallas Group nyní nabízí ubytování v celkem 87 000 zařízeních, které se po transakci mohou rozrůst až na 100 000.

Chceme pokračovat v růstové trajektorii, kterou jsme vytvořili spolu s PortfoLionem, dalšími akvizicemi a organickým růstem v regionu střední a východní Evropy. Stát se členem tak velké a rychle rostoucí skupiny, jako je Wirtualna Polska Holding, otevírá nové příležitosti pro náš skvělý tým, čítající 350 zaměstnanců, zejména ohledně našeho polského portfolia,“ řekl József Szigetvári, CEO Szallas Group.

Očekává se, že transakce bude oficiálně dokončena během podzimu, po schválení maďarským antimonopolním úřadem.

Akvizice Szallas Group je naší první zahraniční investicí a přelomovým okamžikem v historii holdingu Wirtualna Polska“ – říká Jacek Świderski, CEO společnosti Wirtualna Polska Holding S.A. „Kompetence Józsefa Szigetváriho a jeho týmu nás nesmírně potěšily, neboť předvedl, jak úspěšně podnikat v konkurenci globálních platforem na lokálním trhu. Věříme také v potenciál cestovního ruchu jako celku. To potvrdily finanční výsledky našeho vlastního turistického produktu Nocowanie.pl, který ve druhém čtvrtletí 2022 vykázal rekordní tržby ve své historii,“ dodal Świderski.

O HOLDINGU Wirtualna Polska

Wirtualna Polska Holding S.A. je technologická skupina působící v oblasti médií, reklamy a internetového obchodování. V červenci 2022 využilo webové stránky a služby společnosti 22 milionů Poláků. Od roku 2015 je Wirtualna Polska Holding S.A. kótovaná na Varšavské burze cenných papírů. Během posledních dvanácti měsíců končících v červnu 2022 dosáhly tržby společnosti téměř 207 milionů EUR a její upravená EBITDA vzrostla na 73 milionů EUR. Pokud jde o turistické služby, Wirtualna Polska se doposud zaměřovala na Polsko, ale nyní se její portfolio rozroste o několik nových zemí a platforem, s perspektivou ztrojnásobení velikosti jejího aktuálního turistického byznysu.

O FONDU PORTFOLION

PortfoLion, člen skupiny OTP, jedné z předních bankovních skupin ve střední a východní Evropě, je budapešťská společnost zabývající se rizikovým soukromým kapitálem, která investuje ve všech fázích od seed investic, přes série B až po kompletní akvizice. PortfoLion se prostřednictvím investiční strategie bez ohledu na odvětví snaží podporovat vizionářské zakladatele s globálním růstovým myšlením a škálovatelnými digitálními produkty. Správce fondu má v současné době více než 20 aktivních investic, včetně SEON, Novakid, OneSoil, CodeCool a FLOWX.AI. Mezi nedávné významné prodeje patří Banzai Cloud (Cisco), Tresorit (Swiss Post) a Starschema (HCL Technologies). PortfoLion, s více než 450 mil. EUR spravovanými tímto fondem, aktivně vyhledává budoucí investice v Evropě. Více na portfolion.hu.

O SZALLAS GROUP

Skupina Szallas Group byla založena v roce 2007 v Maďarsku a její služba pro rezervaci ubytování je v současnosti první volbou pro domácí cestovatele. Od roku 2016, na základě společné strategie managementu a PortfoLion – udělat ze Szallas.hu lídra střední a východní Evropy – společnost rozšiřuje své působení na další země. Prostřednictvím následných akvizic a organického růstu poskytuje Szallas Group své služby zákazníkům v Maďarsku, České republice, Rumunsku, Polsku a Chorvatsku, se 4 významnými značkami (szallas.hu, noclegi.pl, hotel.cz a travelminit.ro). Skupina také provozuje webové stránky nabízející lázeňské pobyty (spa.cz), hotelové slevové kupóny (maiutazas.hu), činnost cestovní kanceláře, poukázky na turistické atrakce a B2B služby.

Newsletter