Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

České spotřebitelské ceny v listopadu klesly o 0,2 %, meziroční růst zpomalil

Tuzemské spotřebitelské ceny v listopadu oproti předchozímu měsíci klesly o 0,2 procenta, po 0,2procentním růstu v říjnu, především vlivem zlevnění potravin a pohonných homot. Meziroční tempo inflace se snížilo na 0,6 procenta z 0,7 procenta v říjnu.

Meziměsíční pokles spotřebitelských cen v oddíle doprava způsobilo zejména snížení cen pohonných hmot o 2,0 %, které bylo největší od října 2013. Ceny zboží úhrnem klesly o 0,3 % a ceny služeb o 0,2 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v listopadu o 0,6 %, což je o 0,1 procentního bodu méně než v říjnu. Zpomalení meziročního cenového růstu nastalo především v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Na snižování meziročního cenového růstu působil také pokles cen v oddíle bydlení vlivem poklesu cen elektřiny o 10,2 %. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,1 % a ceny služeb o 1,2 %. 

Newsletter