Dolar smazal malou část svých zisků, pohybuje se kolem úrovně 1,0980 EURUSD. Měny regionu se stále obchodují na slabších úrovních. Koruna nad 25,35 za euro a nad 23,05 za dolar.

Česko čelí výzvám na pracovním trhu, digitalizace a automatizace mění hru. Řešením je online vzdělávání, říká Debnár ze Skillmea

Světový pracovní trh se nachází na prahu významné transformace. Dynamika současného vývoje poháněná umělou inteligencí, automatizací a digitalizací přetváří stávající strukturu zaměstnání a klade nové požadavky na dovednosti zaměstnanců. Podle studie od Boston Consulting Group (BCG) a Aspen Institute z roku 2022 dojde v Česku do roku 2030 k zániku až 330 tisíc pracovních pozic. Každý desátý Čech se bude muset rekvalifikovat a asi 4 milionům pracujících se postupně změní náplň práce. S tímto dojde také ke vzniku více než půl milionu nových pracovních míst, z nichž však přes 90 % bude vyžadovat alespoň základní digitální dovednosti. Tento posun vyžaduje proaktivní přístup jak ze strany zaměstnavatelů, tak i samotných zaměstnanců proto, aby se přizpůsobili měnícímu se trhu práce.

„V současné době jsme svědky zásadních změn na pracovním trhu. To s sebou přináší výzvy, ale také otevírá nové příležitosti. Je zřejmé, že mnoha tradičním pozicím hrozí zánik vlivem nástupu umělé inteligence a kvůli stále rychlejšímu vývoji nových technologií. Online vzdělávací a rekvalifikační kurzy jsou nejen nezbytností, ale představují také most do budoucnosti. Je to příležitost, jak držet krok se změnami, efektivně si udržet konkurenceschopnost a rozvíjet se v digitálních dovednostech, které nyní jsou a budou více než kdy dříve poptávané,“ říká Radovan Debnár, spoluzakladatel a CEO Skillmea.

Radovan Debnár, spoluzakladatel a CEO Skillmea

„Vzdělávejte se dlouhodobě“

V Česku se podle statistik Evropské komise za rok 2022 volnočasově ve spojitosti se svou prací vzdělávalo 38,1 % lidí ve věku 18 až 64 let. A ačkoli v porovnání se zbytkem Evropy jde spíše o průměr – nejvíce se pak lidé vzdělávají ve Švédsku (53,6 %), Nizozemsku (53,4 %), Maďarsku (48,3 %) a Slovensku (47,6 %) – mohla by být do budoucna absence dostatečně zkušených lidí na tuzemském trhu problematická. Kromě proměny struktury trhu totiž podle studie BCG a Aspen Institute mezi zásadní problémy patří také stárnutí pracovní síly. V Česku do roku 2030 vzroste podíl obyvatel ve věku 50–65 let o 18 %, což po jejich odchodu do důchodu povede k růstu neobsazených pracovních míst. Tento trend vyžaduje adaptaci pracovního trhu tak, aby se předešlo ztrátě konkurenceschopnosti a zpomalení ekonomického růstu. Klíčové je pro přizpůsobení se ekonomickým změnám zvyšování vzdělání a kvalifikace populace.

Současně se podle letošní studie Future of Jobs od Světového ekonomického fóra v příštích pěti letech obmění téměř čtvrtina pracovních míst na světě, přičemž zanikne 83 milionů pozic, z nichž 26 milionů bude v oblast administrativy. Vznikne naopak 69 milionů nových míst, ze kterých budou asi čtyři miliony v oblastech digitální transformace, marketingu a e-commerce. Přes tři čtvrtiny organizací navíc plánují do pěti let implementovat big data, cloudové služby a umělou inteligenci. Největší poptávka bude proto po lidech s technickými schopnostmi pracujících v analytice se specializací na AI, ale také po lidech na učitelských pozicích. Nezapomíná se ani na důležitost jemných dovedností, z nichž mezi nejžádanější budou patřit analytické a kreativní myšlení, flexibilita, motivace, odolnost, spolehlivost a učenlivost.

„Investice do vzdělání je nyní opravdovou investicí do vlastní budoucnosti. Nástup umělé inteligence ovlivní způsob naší práce a schopnost rychle se adaptovat na změny v technologiích bude zásadní. Výhodou online vzdělávání je krom možnosti studovat kdykoli a kdekoli právě dostupnost neustále aktuálních informací od profesionálních lektorů se zkušenostmi z praxe. U nás jim navíc pomáháme najít uplatnění na tuzemském pracovním trhu. Zájemci o neformální vzdělávání a rekvalifikace navíc mohou využít příspěvku od Úřadu práce, který na kurzy přispívá 82–100 % z částky až do výše 50 tisíc korun,“ dodává Debnár.

Skillmea je největší česko-slovenskou online vzdělávací platformou pro digitální dovednosti. V roce 2012 ji pod původním názvem Learn2Code založili Radovan Debnár (CEO) a Marián Kristeľ. Pro velký úspěch se ze vzdělávání mladých lidí v oblasti programování postupně nabídka kurzů rozšířila i na marketing, AI, kryptoměny, jazyky, seberozvoj, design a video, office, podnikání či finance. Dnes má platforma přes 70 000 registrovaných uživatelů a nabízí přes 360 kurzů pod vedením více než 235 lektorů, kteří kolem jednotlivých témat navíc budují vzájemně se rozvíjející komunitu lidí. Skillmea si zakládá na prvotřídní kvalitě a aktuálnosti kurzů v neustále se měnícím světě, které vždy aktualizuje souběžně s nejnovějšími verzemi technologií a softwarů, jichž se kurzy týkají.

Newsletter