Český medicínský start-up KARDI AI získal od investorů 1,5 milionu EUR na další rozvoj

  • Start-up KARDI AI, který dlouhodobým monitoringem EKG a včasným rozpoznáním případných arytmií pomocí umělé inteligence směřuje k prevenci zdraví srdce a optimalizaci léčby pacientů, získal od investorů 1,5 milionu EUR, čímž navýšil dosud obdržené investice na 1,9 milionu EUR.
  • Finanční prostředky pomohou společnosti s naplněním ambiciózních plánů, které mají za cíl dynamicky navýšit počet uživatelů v mezinárodním měřítku.
  • Mezi chystané kroky patří především spuštění nové verze produktu s vyšší úrovní schválení regulačními orgány. To podpoří rychlejší rozšíření sítě spolupracujících kardiologů a praktických lékařů, navázání spolupráce s dalšími poskytovateli zdravotní péče, maloobchodníky a zdravotními pojišťovnami. To vše s cílem co nejrychleji zjednodušit a zefektivnit péči o zdraví srdce po celé Evropě.
©KARDI AI management

Myšlenka na založení společnosti vznikla v roce 2021, kdy olomoucký kardiolog doc. MUDr. Tomáš Skála, Ph.D., FESC a sériový podnikatel Stephen Burke hledali pohodlnější způsob dlouhodobého měření EKG, než je všeobecně rozšířený Holter EKG. Rozhodli se proto přijít s vlastním profesionálním řešením, které bude přesné, cenově dostupné kardiologickým pacientům i veřejnosti pro preventivní používání, jednoduché na obsluhu a pohodlné na celodenní nošení. Spojili síly s technologem Pavlem Digaňou a produktovým designérem Davidem Skálou a začátkem roku 2022 založili společnost KARDI AI. O dva měsíce později získali v rámci pre-seed investičního kola úvodní investici 350 tisíc EUR od bulharských BrightCap Ventures, českých Depo Ventures a drobných investorů z řad rodiny a přátel. V rámci aktuálního investičního kola získala společnost dalších 1,5 milionu EUR od celkem sedmi subjektů. O část sumy se postarali stávající investoři, zbývající prostředky přinesli brněnští Purple Ventures, dále se podílí ostravští Soulmates Ventures, individuální investoři z neformálního uskupení Garage Angels a rumunský fond Cleverage VC, který se zaměřuje na investice do oblasti zdravotnictví.

„HealthTech je jedním z našich klíčových odvětví. Na KARDI AI nás zaujal unikátní přístup k řešení velmi palčivého problému vzdáleného monitoringu srdce, a to kombinace dlouhodobého nepřetržitého zaznamenávání údajů EKG, které splňuje nejvyšší lékařské standardy, a pohodlí pro uživatele včetně cenové dostupnosti. Do KARDI AI jsme investovali už v minulosti a s potěšením sledujeme, kam se od té doby společnost posunula,” říká Georgi Mitov, Managing Partner BrightCap Ventures. 

„KARDI AI skvěle reflektuje to, co v Soulmates Ventures hledáme – inovativní, smysluplná a účinná řešení s dopadem na člověka. Tento projekt vyplňuje významnou mezeru na trhu, přičemž kombinace pokročilé umělé inteligence a efektivního zpracování dat je klíčem k posunu ve zlepšení kvality života pacientů a zvýšení efektivity práce zdravotnických pracovníků,“ dodává zakladatel a předseda představenstva Soulmates Ventures, Hynek Sochor.

„Investovali jsme do KARDI AI, protože věříme, že zapojení umělé inteligence zvýší efektivitu lékařské péče, z čehož budou těžit nejen lékaři, ale především jejich pacienti. Produkt nás nadchl svým obrovským potenciálem a přesvědčil nás i zkušený tým, který za jeho vývojem stojí, v čele se svým zakladatelem,” vysvětluje Jan Staněk, zakládající partner Purple Ventures.

Kardiovaskulární choroby jsou nejčastější příčinou úmrtí ve vyspělých zemích světa, včetně České republiky[1]. Podle údajů, které letos zveřejnila Evropská kardiologická společnost, měly kardiovaskulární choroby odhadovaný ekonomický dopad 282 miliard EUR, což se rovná 11 % celkových výdajů na zdravotní péči v EU a převyšují celý rozpočet Evropské unie. Pacientů s tímto typem obtíží každým rokem přibývá a jejich léčba je velmi nákladná. Klíčem k efektivnější léčbě je včasná diagnóza. Stávající preventivní lékařské prohlídky však nestačí, na odhalení počínajících obtíží je ve většině případů třeba dlouhodobé měření EKG, ideálně při různých úrovních zátěže. „Vyvinuli jsme řešení, které umožňuje vzdálený dlouhodobý monitoring srdeční činnosti a jeho vyhodnocování prostřednictvím umělé inteligence. Kromě přesnosti je velkou výhodou také cenová dostupnost a jednoduchost. Kompletní monitoring EKG zvládne používat opravdu každý, kdo má k dispozici chytrý telefon a nezaplatí za službu měsíčně o moc více než za rodinné předplatné Netflixu,” říká Stephen Burke, spoluzakladatel a CEO KARDI AI. „Získané investice nám mimo jiné umožní rychleji expandovat na další trhy a posunout se od produktu pro pacienty s kardiovaskulárními chorobami k široce využívanému nástroji pro preventivní screening srdeční činnosti. Odborníci odhadují, že jen v Evropské unii trpí kardiovaskulárním onemocněním na 60 milionů lidí. Bude-li náš produkt dostupný pro všechny, má potenciál zachránit velké množství životů,” dodává spoluzakladatel KARDI AI doc. MUDr. Tomáš Skála, Ph.D., FESC.

Díky pohodlnému hrudnímu pásu mohou uživatelé velmi snadno pořizovat záznamy EKG při jakékoliv činnosti a po libovolně dlouhý časový úsek. Pás je propojen s aplikací v telefonu a o spolehlivé vyhodnocení naměřených dat se stará moderní software s umělou inteligencí, který sdílí data s ošetřujícím lékařem a v případě detekce arytmie ho obratem upozorní. V tuto chvíli KARDI AI spolupracuje s více než 70 kardiology a neurology, kteří poskytují společnosti cennou zpětnou vazbu z provozu k vývoji dalších funkcionalit.

[1] Vážnost tématu u nás podtrhává vznik Národního kardiovaskulárního plánu ČR 2023–2033. Ten cílí nejen na kardiologickou péči, ale i na posílení zdravého životního stylu obyvatel a programů časného záchytu onemocnění

Společnost KARDI AI Technologies s.r.o. byla založena v roce 2022 s cílem přinést na trh řešení, které dá pacientům diagnostickou pomůcku pro péči o zdraví srdce, která je cenově dostupná a sníží četnost návštěv u lékaře. S využitím nejmodernějších technologií a umělé inteligence poskytne dlouhodobé průběžné monitorování EKG pacienta s detekcí arytmií a sdílením všech záznamů včetně přehledně zpracovaných výsledků uživateli a ošetřujícímu lékaři. Základem pro měření je cenově dostupný, ergonomický a při nošení na těle prakticky nerozpoznatelný hrudní pás, který přes Bluetooth poskytuje signál křivky EKG aplikaci KARDI AI v mobilním telefonu. Aktuálně je služba dostupná na území České republiky, kde má na 70 spolupracujících kardiologů i neurologů a 600 uživatelů. Denně je v průměru pořízeno 150 záznamů, doposud služba pomohla detekovat arytmie u 23 % uživatelů a celkově již systémem prošlo přes 250 milionů úderů srdce. Start-up byl zařazen mezi 50 nejvýznamnějších globálních projektů v rámci asociace Health Tech World sdružující mezinárodní experty a inovátory oboru zdravotních technologií a je finalistou globálních Med Tech Awards. Investoři během dvou investičních kol do projektu vložili 1,9 milionu EUR.

Newsletter