Český průmysl v listopadu klesl o 0,4 % při oček. stagnaci, stavebnictví +2 %

Průmyslová výroba, která se významně podílí na růstu české ekonomiky, v listopadu meziročně klesla o 0,4 procenta. Šlo o druhý pokles za loňský rok, naposledy se snížila v srpnu v době dovolených v automobilkách. V předchozím měsíci říjnu průmysl posílil o 3,2 procenta.     

Ve srovnání s předchozím měsícem byla průmyslová výroba po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,2 %. Loňský listopad byl o dva pracovní dny kratší než předloňský. K poklesu nejvíce přispěla výroba a rozvod elektřiny.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v listopadu 2014 meziročně vzrostly o 1,6 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 8,1 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 5,4 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 2,6 %.

Stavební produkce v listopadu meziročně vzrostla o dvě procenta. Pozitivní vývoj ve stavebnictví tak pokračoval již třetím měsícem. V říjnu stoupla výroba o 2,4 procenta, v září o 8,8 procenta. Růst podpořilo zejména inženýrské stavitelství, začalo se také stavět více bytů. Naopak méně bytů stavebníci dokončili, vydalo se i méně stavebních povolení. 

Newsletter