Čeští právníci Mavericks sbírají mezinárodní uznání za svou práci na investicích do startupů

Podobně jako ve Spojených státech je i na české startupové scéně letos vidět méně uzavřených investic do startupů. Nepřispívá tomu tíživá ekonomická situace, v níž jsou investoři opatrnější. Advokátní kancelář Mavericks, která se na startupy, venture kapitál a nové technologie dlouhodobě specializuje, přesto pokračuje v růstu. Má více zakázek než kdy dříve, rozšiřuje tým a nově sklízí i mezinárodní ocenění. Kancelář, kterou založil Tomáš Ditrych v roce 2017, byla nedávno zařazena do prestižních žebříčků právních specialistů portálů PitchBook a IFLR1000. Letos už má za sebou úspěšně uzavřené investice do startupů, jako jsou Fitify, SupplyDo, Twigsee či Filuta AI – ta v pre-seed investičním kole získala 56 milionů a nastavila nový český rekord ve výši získané investice.

„Startupový svět v uplynulých letech zažíval velký boom. Pandemie nakopla intenzivní digitalizaci a vývoj. Venture kapitálový trh se však s příchodem ekonomického poklesu začal ochlazovat, investoři začali svůj přístup přehodnocovat a volili opatrnost, i když dříve by raději zariskovali. Nyní to vypadá, že se VC trh začíná stabilizovat na novém ekvilibriu,“ hodnotí trh Tomáš Ditrych, zakládající partner Mavericks.

Tomáš Ditrych

„My ale stále máme plné ruce práce a nezdá se, že bychom měli někdy v blízké době zpomalit. Letos máme za sebou úspěšné uzavření desítek investic včetně několika velkých transakcí. Nálož práce je ještě větší než loni a díky tomu jsme také rozšířili náš tým o další dva lidi – zkušenou advokátku a juniorního právníka,“ popisuje Ditrych dosavadní rok Mavericks. Kancelář stála mimo jiné za vyjednáním pre-seed investice pro startup Filuta AI v hodnotě 56 milionů korun. Tím byl nastaven český rekord získané investice v prvním investičním kole. Mavericks také úzce spolupracují s některými investičními fondy, které i přes napjatou situaci na trhu stále do startupů a nových technologií investují.

Za své právní poradenství se Mavericks dostali na mezinárodní mapy expertů

Advokátní kancelář od svého založení v roce 2017 vyrostla mezi přední středoevropské odborníky na VC investice, startupy a technologie. Prestižní portál právních specialistů Pitchbook označil Mavericks za nejaktivnější právní poradce na VC trhu v regionu střední a východní Evropy. Přední mezinárodní žebříček IFLR100 zaměřený na hodnocení finančních a korporátních právníků zařadil kancelář mezi významné poskytovatele právních služeb v České republice v oboru M&A. Expertíza Mavericks však sahá také do IT a softwarového práva, duševního vlastnictví, využívání umělé inteligence nebo třeba herního průmyslu.

„Jsme mladá kancelář, přesto se nám stabilně daří růst a získávat zajímavé klienty. To vše především díky našemu kvalitnímu týmu, který má unikátní know-how v oblastech, jež jsou pro jiné kanceláře obtížně uchopitelné, ať už jde o VC investice, moderní technologie, gaming, nebo obecně specifickou startupovou scénu. Těší nás, že se nám daří být pionýry v tomto odvětví a že naše tvrdá práce je vidět. Moc si vážíme ocenění od prestižních zahraničních žebříčků,“ vyjadřuje se k úspěchům Ditrych.

Mavericks za změnu legislativy i vzdělávání veřejnosti

Letošní rok je pro Mavericks zajímavý z pohledu dění v technologickém a startupovém světě. Kancelář se aktivně zasazuje o změnu legislativy týkající se zaměstnaneckých opčních programů, tzv. ESOPů. Ty české právo neupravuje, mezi startupy však nabývají na popularitě. Mavericks se proto účastnili kulatého stolu v poslanecké sněmovně, který se tímto tématem zabýval, a přišli s vlastním návrhem úpravy zákona. Kancelář se také intenzivně zabývá problematikou umělé inteligence, která letos zažívá velký vzestup, což s sebou nese celou řadu právních otázek. Proto Mavericks vydali jednoduchou příručku pro veřejnost s návodem, jak umělou inteligenci bezpečně používat, a aktivně se věnují osvětě na komunitních akcích a v médiích.

„Česká startupová a technologická scéna se i přes ochlazení v posledním roce dlouhodobě nezastavitelně rozšiřuje. Přesto jsou v Česku stále vidět velké mezery v povědomí široké i odborné veřejnosti. Uvědomujeme si důležitost digitální gramotnosti, která plynule navazuje na celkovou informovanost společnosti. Proto se snažíme být aktivní nejen v právnické komunitě, ale také dále vzdělávat a předávat know-how o technologiích a startupech mezi studenty, podnikatele a běžné občany,“ vysvětluje Ditrych, který mimo jiné vede seminář o VC investicích a startupovém právu na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.

Advokátní kancelář Mavericks je specialistou na digitální ekonomiku, IT, technologie, startupy, venture kapitálové a private equity transakce. Za svou historii pomohli v Mavericks stovkám klientů s e-commerce, nastavením IT smluv, ochranou duševního vlastnictví a vyjednáváním při vstupu investora. Kancelář si zakládá na špičkovém týmu právníků, kteří se kromě titulů z českých vysokých škol pyšní diplomy z prestižních amerických univerzit včetně UC Hastings a New York University. Tomáš Ditrych, který Mavericks před několika lety založil, získal unikátní specializaci na startupy a venture kapitálové transakce přímo v San Francisku, kde v minulosti působil. Tomuto oboru se nyní naplno věnuje v ČR nejen při vyjednávání desítek transakcí ročně, ale také v rámci výuky vlastního předmětu na pražské Právnické fakultě UK. Advokáti z Mavericks za pomoci nejmodernějších technologií poskytují právní služby se specializací na průmysl 4.0. Mavericks aktivně přispívají k rozvoji české venture kapitálové scény. Od roku 2020 každoročně vydávají VC Deals Report s daty o investicích do českých startupů a organizují bezplatné vzdělávací webináře Startup Legal Clinic pro začínající české podnikatele.

Newsletter