Obce a města na Vysočině mají zájem o rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Město Přibyslav má přitom našlápnuto stát se jedním z inkubátorů transformace české energetiky. Během několika let by tu díky spolupráci města se společností ČEZ mohly vyrůst nové větrné a fotovoltaické elektrárny. Obě strany podepsaly Memorandum o společném postupu při využívání obnovitelné energie. Přibyslav bude mít nad rozvojem zelených elektráren kontrolu díky podílu ve společných projektových firmách, získá prostředky na investice a položí základ městské komunitní energetiky. Další podobná ujednání by mohla v budoucnu vzniknout v širším mikroregionu Přibyslavska.
Skupina ČEZ se při rozvoji projektů v první fázi soustředí především na dohodu s městy a obcemi. Municipalitám nabízí nejen účast na projektu formou společného podniku, ale i spolupráci při výstavbě komunitní energetiky. Právě takovou povahu má čerstvě uzavřené partnerství ČEZ s městem Přibyslav. Energetici nabízejí realistické a transparentní podmínky, více než 20 let zkušeností s výstavbou, provozem i likvidací zelených zdrojů a podporují města a obce v záměrech zvyšujících jejich energetickou nezávislost.
„Jsme rádi, že město Přibyslav se rozhodlo akceptovat naši nabídku a rozvíjet další spolupráci s ČEZ. Rozhodně nechceme tlačit projekty takříkajíc na sílu, jde nám naopak o hledání co nejširší shody. Memorandum by mohlo být inspirací i pro obce sdružené v Mikroregionu Přibyslavsko. Rozvoj obnovitelných zdrojů v této části Vysočiny bude možný se zohledněním stanovisek co největšího počtu obcí. Vzájemná spolupráce všech obcí, tedy i těch, v jejichž katastrech elektrárny přímo nevzniknou, dává smysl, protože společným postupem a díky místní znalosti lépe usměrní třeba dopad těchto staveb na krajinný ráz,“ říká člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika Jan Kalina.
„Je zřejmé, že Vysočinu čeká v nejbližších letech rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů energie. V Přibyslavi ale netoužíme po živelném scénáři, chceme mít tento proces pod kontrolou a spolupráce s ČEZ nám takovou garanci dává. Umožní nám to nejen získat prostředky pro naše další investiční záměry ale především posílit energetickou soběstačnost, a do budoucna tak lépe čelit výkyvům na energetických trzích. Věříme, že pro náš postup získáme další členy svazku Mikroregionu Přibyslavsko a budeme moci společně ovlivňovat výstavbu obnovitelných zdrojů energie na co nejširším území. Místní platforma také může lépe rozdělit benefity mezi všechny obce v daném mikroregionu,“ shrnuje Martin Kamarád, starosta města Přibyslav.
Větrné a fotovoltaické elektrárny dlouhodobě potvrzují svou schopnost vzájemně vykrývat kolísání výroby, a společně tak přispívat ke stabilizaci české energetické sítě. Právě s těmito elektrárnami se počítá v okolí Přibyslavi. Do 2–3 let by měly vyrůst a začít vyrábět fotovoltaiky, větrníky by je následovaly do roku 2030.
Města a obce spolupracující s ČEZ na rozvoji obnovitelných zdrojů mají díky 5% podílu ve společné projektové firmě nad celým záměrem kontrolu a profitují z něj od samotného počátku. Zároveň jsou ušetřena veškerých podnikatelských rizik, která jdou plně za ČEZ. Municipality také mohou v jakékoli fázi z projektu vystoupit a získat plnění ve výši svého podílu. V další variantě spolupráce vhodné pro větší celky, mikroregiony atd. ČEZ postaví např. část fotovoltaik nebo turbín pro municipality „na klíč“. Tyto zdroje se stávají základem komunitní energetiky, která za výhodnějších podmínek dodává spotřebitelům energii přímo v místě vzniku.
Bezemisní elektrárny ČEZ na Vysočině
zdroj: ČEZ
Podívejte se také prostřednictvím virtuálních prohlídek, jak ČEZ vyrábí bezemisní elektřinu z větru Virtuální prohlídka ČEZ – větrná elektrárna Janov (cez.cz) a ze slunce Virtuální prohlídka ČEZ – Fotovoltaická elektrárna Buštěhrad (cez.cz)
Více o zelených elektrárnách Skupiny ČEZ v ČR Obnovitelné zdroje | Skupina ČEZ – O Společnosti (cez.cz)