ČEZ Energetické služby, dceřiná společnost ČEZ ESCO, dokončila rekonstrukci osvětlení v areálu společnosti ArcelorMittal Ostrava. Moderní úsporné LED osvětlení nahradilo již dosluhující rtuťové a halogenidové výbojky i klasické zářivkové zdroje. Zároveň ČEZ ESCO navrhla a dodala celý systém řízení svítidel, který nyní dokáže přesně reagovat na každý požadavek závodu.
„Modernizace osvětlení přináší velkým průmyslovým podnikům, jako je ArcelorMittal, nejen úsporu provozních a servisních nákladů, ale také umožňuje pohodlné nastavení světel podle aktuálních potřeb závodu,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. „Další výhodou je, že se rapidně sníží množství poruch.“
Celkem ČEZ ESCO vyměnila 905 kusů svítidel a snížila spotřebu elektřiny o 3016 MWh ročně, tedy o 81 procent. Úspora CO2 činí 3050 tun za rok. Objem zakázky byl 16 milionů korun, a jedná se tak vůbec o největší zakázku ČEZ ESCO týkající se modernizace osvětlení.
„ArcelorMittal Ostrava dlouhodobě pracuje na snižování svého vlivu na životní prostředí, a to nejen ve výrobních, ale i souvisejících činnostech. Projekt rekonstrukce osvětlení je významným krokem nejen v úspoře oxidu uhličitého, ale také ve snižování naší energetické náročnosti a nákladů na údržbu,“ hodnotí význam investice Aditya Nath Sen, ředitel pro investice v ArcelorMittal Ostrava.
Rekonstrukce se týkala jednak všech podjezdů a chodníků vedoucích podél silnice mezi hlavní branou a branou Zářičí, jednak „Provozu 65 – Svodidla a důlní výztuže“, který zahrnuje předvýrobní přípravu, výrobní prostory a linky, lisovny, zinkovny, sklady polotovarů a výstupní kontrolu. Závod je největším výrobcem svodidel v České republice.
Všechny nové osvětlovací soustavy jsou navrženy s implementací smart řízení a dálkového ovládání.
„Naše řešení přesně vycházelo z požadavků klienta na intenzitu osvětlení v jednotlivých výrobních procesech. Každý z nich vyžaduje jinou míru světelnosti. Systém nyní navíc zohledňuje i intenzitu denního světla a podle toho buď svítí víc, nebo se naopak utlumuje,“ říká ředitel úseku Osvětlení v ČEZ Energetické služby Jiří Černý. „Vedle potřeb pracovníků jednotlivých provozů jsme samozřejmě zohlednili také podnikové normy celého závodu.“
Podobně bude na intenzitu denního světla reagovat venkovní osvětlení. Zatímco v běžných případech funguje v obdobných areálech pouze v modulech zapnuto/vypnuto, v ArcelorMittal nyní systém umožňuje zvyšovat či snižovat míru svítivosti v závislosti na slunečním osvitu.
„Hlavním důvodem výměny starých halogenových a zářivkových svítidel byly jejich časté poruchy, nedostatečné osvětlení některých pracovišť a snížení energetické náročnosti celé osvětlovací soustavy,“ vysvětluje Jiří Chvalina, který měl projekt v ArcelorMittal na starosti. „Nová svítidla mají také mnohem delší životnost a celý systém osvětlení bude i snadnější na údržbu.“
Montáž svítidel probíhala za plného chodu závodu a jeho provoz nebyl nijak omezen.