ČEZ opět rozsvítí Vánoce. Na adventní výzdobu přispěl 372 obcím po celé České republice

Adventní čekání na Ježíška již počtvrté za sebou zpříjemňuje obyvatelům stovek měst a obcí po celé České republice Skupina ČEZ. Stejně jako v předchozích letech totiž přispěla na vánoční výzdobu, slavnostní nasvícení obecních stromečků a na adventní program. Starostové a starostky plánovali letos vynahradit svým občanům loňský advent, kdy drtivá většina akcí proběhla kvůli covid-19 pouze on-line. Nová vlna epidemie ale řadu plánů opět znemožní. Pomoc s laděním vánoční atmosféry kvůli napnutým rozpočtům ale zastupitelé vítají.

Stánky s perníčky a svařákem, umělecká vystoupení dětí, společné zpívání koled, někde možná i Mikulášská nadílka a jako hřeb večera slavnostní rozsvícení vánočního stromku na náměstí – zastupitelé obcí a měst doufali, že tradiční podobu adventu se letos podaří uskutečnit. Oblíbenou společenskou a kulturní akci loni museli totiž kvůli epidemiologické situaci přesunout on-line. Situace před prvním adventním víkendem letošního roku bohužel vypadá opět nepříznivě, vánoční atmosféru tak bude zachraňovat hlavně pouliční výzdoba a krásně nasvícené stromečky na náměstích.

Stejně jako v předchozích letech obcím na adventní dekorace přispěla Skupina ČEZ: potěší tak obyvatele ve 372 obcích po celé České republice, což je o pětinu více než loni.

„Nebyl to jednoduchý rok a nový nápor epidemie klade na psychiku lidí obrovskou zátěž. Proto jim chceme během Adventu nabídnout vzpruhu alespoň prostřednictvím krásné výzdoby, která potěší oči a snad i ducha. Zájem obcí o tento projekt každoročně stoupá. Díky němu nemusí zastupitelé příliš utrácet z obecní pokladny, a přesto mohou svým obyvatelům nabídnout kvalitní zážitek“, říká vedoucí komunikace Skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Vánoční plány

V některých obcích budou stromečky rozsvěcovat už tento víkend, v jiných počkají až na Mikuláše. Kvůli zpřísněným hygienickým opatřením budou zřejmě muset zrušit naplánovaný kulturní program, ať už se jednalo o vystoupení místních dětí, spolků, kapel, nebo jiných umělců. V řadě obcí z příspěvku uhradili drobné dárečky pro děti nebo pro seniory. V Loučné nad Desnou z příspěvku rozšíří obecní betlém o tři nové dřevěné sochy. V jihočeském Temelíně a jeho přidružených obcích kromě výzdoby pořídili i dezinfekční prostředky.

Zatímco někdo si čekání na Ježíška krátí vyjídáním čokolád z adventních kalendářů, příznivci aktivního pohybu se mohou zapojit do adventní soutěže charitativní aplikace EPP – Pomáhej pohybem. Každý víkend na ně čeká sportovní výzva nebo kvízová otázka (www.facebook.com/EPPpomahejpohybem).

Newsletter