ČEZ posílá energetická zařízení na Ukrajinu. Pomohou při obnově tamní energetické infrastruktury

Přes třicet důležitých energetických zařízení daruje ČEZ svému energetickému protějšku, společnosti DTEK Group na Ukrajině. ČEZ tak chce pomoci při zprovozňování válkou poničené ukrajinské energetické infrastruktury.

Vypínače, odpojovače, bleskojistky, transformátory či dokonce transformátorový olej. To jsou příklady zařízení, která Skupina ČEZ poskytne ukrajinské energetické skupině DTEK. Jedná se většinou o zařízení, které bylo odstaveno z provozu s ohledem na dekarbonizační strategii ČEZ, momentálně se nevyužívá, případně o skladové zásoby.

„Ukrajinští kolegové se při obnovování infrastruktury, která byla a stále je předmětem válečných útoků, musí popasovat s podmínkami, které si u nás ani nedokážeme představit. Víme, že zajistit elektřinu a teplo domácnostem v době, kdy sněží a mrzne, je prioritou nejen u nás, ale všech energetiků kdekoliv na světě. Rádi jim proto věnujeme zařízení, které v současné době u nás nemá z různých důvodu uplatnění, ale může se ještě využít. Přejeme jim v nelehkém úkolu mnoho sil,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš.

Zařízení pro obnovu energetické infrastruktury věnovaly například elektrárny Prunéřov, Dětmarovice a Energotrans, Jaderná elektrárna Temelín, či rozvodná stanice Výškov ČEZ Distribuce. Převozy proběhnou v několika etapách během následujících týdnů.

První „energetické zásilky“ odcházejí už během tohoto týdne. Konktrétně se jedná o dva nové vypínače z hlavního skladu rozvodné stanice Výškov ČEZ Distribuce, elektrické prvky z Elektrárny Dětmarovice, transformátor z temelínské jaderné elektrárny a cca 60 000 kg transformátorového oleje z elektrárny Energotrans. Začátkem roku poputuje na Ukrajinu vybavení z Elektrárny Prunéřov.

„Děkuji všem kolegům, kteří se do této akce s vervou zapojili. Díky jejich úsilí a nadšení se nám od prvního nápadu, jak ukrajinským energetikům pomoci, podařilo vše zařídit během 5 týdnů. Jsem hrdý na to, jak naši zaměstnanci pomáhají,“ dodal Beneš.

Aby mohl ČEZ potřebné zařízení na Ukrajinu předat, musely se za každou společnost připravit darovací smlouvy, technické podklady pro celní řízení pro vývoz zboží mimo EU a v neposlední řadě se musel zkoordinovat fyzický transport z jednotlivých lokalit na Ukrajinu.

I když se většinou jedná o starší vybavení, všechna zařízení jsou zcela funkční. Pomohou při akutní obnově poškozené energetické infrastruktury a mohou na Ukrajině sloužit ještě řadu let. ČEZ počítá, že celkem vybaví 13 kamionů s energetickou pomocí, ať už se standardním návěsem nebo s cisternami v případě převozu transformátorového oleje.

Newsletter