Evropská inflace klesla více, než čekal trh. Dolar navýšil dnešní zisky pod 1,0950 za euro. Koruna se obchoduje zpět pod 24,30 za euro.

ČEZ výrazně navyšuje kapacity callcenter a kontaktních míst pro zajištění obsluhy klientů končících dodavatelů

  • Dodávky elektřiny všem dosavadním zákazníkům Bohemia Energy a dalších končících dodavatelů jsou zajištěny a běží bez přerušení
  • ČEZ Prodej rychle nabírá nové operátory do call center, zasmluvnil i externí call centra, maximálně posílena byla také obsluha na pobočkách
  • Pro přechod z režimu DPI do jiných ceníků odběratelé nemusejí chodit na pobočky ani volat na call centrum. K přechodu na běžné produkty je ideální využít formulář na cez.cz/prepisdpi
  • Stávající zákazníky ČEZ prosí, aby běžné úkony přednostně řešili v aplikaci na cezonline.cz

Společnost ČEZ Prodej, plnící roli dodavatele poslední instance (DPI) pro téměř 400 000 zákazníků dodavatelů, kteří ukončili činnost, výrazně navyšuje kapacity zákaznické obsluhy a připravila rychlý a snadný on-line přechod na smlouvu s garantovanou fixní cenou. Reaguje tak na největší turbulence na českém energetickém trhu v historii. Právě pro tyto situace v roce 2004 zřídila česká legislativa záchrannou síť DPI.

„Po celé Evropě jsme svědky rekordního růstu cen energií hnaných hlavně vysokou cenou emisních povolenek a zemního plynu. Vidíme tak konec některých dodavatelů, kteří pro své zákazníky nenakupovali energie s dostatečným předstihem. Svou roli dodavatele poslední instance plníme a dodávky elektřiny pro téměř 400 000 zákazníků končící konkurence už zajišťujeme,“ říká ředitel divize obchod a strategie a místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani. „Zároveň se na nás obracejí tisíce zákazníků, kterým například dodavatelé v během fixace jednostranně zvýšili ceny.“

V Česku pomáhá zákazníkům institut takzvaného dodavatele poslední instance. Jde o nástroj představující krátkodobý nouzový režim (maximálně 6 měsíců), který poskytuje zákazníkovi dostatek času najít si nového dodavatele, aniž by byl vystaven ztrátě dodávek energií. ČEZ Prodej se za poslední týden stal jedním z dodavatelů poslední instance pro zákazníky řady bývalých dodavatelů včetně skupiny Bohemia Energy. Momentálně probíhá rozesílání informativních dopisů o DPI a budou následovat rozpisy záloh.

V režimu dodavatele poslední instance jsou bohužel ceny i zálohy výrazně vyšší, určují je především:

  • momentální cena elektřiny na burze (DPI ji musí pro nečekané zákazníky nakoupit okamžitě)
  • aktuální cena elektřiny činí v základním zatížení na PXE pro měsíc listopad 184 EUR/MWh (4,7 Kč/kWh) a pro prosinec 195 EUR/MWh (5 Kč/kWh) a ve špičkovém zatížení 249 EUR/MWh (6,4 Kč/kWh), resp. 258 EUR/MWh (6,6 Kč/kWh)
  • roční období (topná sezóna)

Přechodem z režimu dodavatele poslední instance na smlouvu s fixací si ale zákazník může zajistit nové nižší zálohy s ohledem na sjednaný produkt a ty budou stabilní po celou dobu až do termínu řádného vyúčtování. Pro ty, kteří jsou v režimu DPI u ČEZ Prodej a chtějí co nejrychleji přejít na smlouvu s fixací 1-3 roky, je připraven jednoduchý on-line formulář https://www.cez.cz/prepisdpi.

„Doporučujeme lidem, aby nikam nechodili ani nevolali a přednostně pro přechod využili právě on-line formulář. Přestože rychle nabíráme nové operátory do call center, zasmluvnili jsme externí call centra a v rámci firmy jsme nasadili veškeré kapacity, jsou naše kontaktní místa přetížena. Call centra aktuálně vyřizují cca 20 000 telefonátů denně a zákaznická centra odbaví kolem čtyř tisíc lidí, což jsou až čtyřnásobky běžných počtů,“ říká Tomáš Kadlec, generální ředitel ČEZ Prodej.

ČEZ Prodej současně na zákazníky zvažující výběr nového dodavatele apeluje, aby při výběru pečlivě zvážili všechny smluvní i obchodní podmínky.

  • Zejména, aby si u dodavatele ověřili, zda smlouva na dobu určitou opravdu znamená fixaci ceny na celé období bez možnosti jednostranné výpovědi od dodavatele.
  • ERÚ zároveň varuje před ceníky navázanými na spotové ceny na burze.
  • V posledních dnech také vycítili svou šanci stávající energošmejdi i nově vznikající neseriózní subjekty. Není tak nouze o nabídku „tajných“ ceníků, nátlakové nabídky k uzavírání smluv po telefonu nebo dokonce návštěvy zákazníků v jejich domovech za účelem uzavírání nevýhodných smluv.

Newsletter