ČEZ získal prestižní certifikaci protikorupčního managementu jako první energetika ve střední Evropě

Společnost ČEZ úspěšně splnila podmínky certifikace systému protikorupčního managementu podle normy ISO 37001:2016, zaměřené na prevenci korupčního jednání. Proces certifikace se kvůli epidemii covid protáhnul téměř na dva roky. ČEZ je první společností kótovanou na pražské burze a první energetikou ve střední Evropě, která se plněním této mezinárodní normy může chlubit. Minimalizace rizika korupčního jednání a rozšiřování účinných opatření k předcházení a řešení problémů souvisejících s korupcí je jedním z klíčových kritérií při ESG hodnocení společnosti v oblasti řízení.

Samotné získání certifikace podle normy ISO 37001:2016 je dalším krokem ve snaze společnosti ČEZ přispět k etickému a transparentnímu podnikatelskému prostředí. Jedná se o vyvrcholení několika let postupného budování komplexního compliance management systému, jehož základním principem je nulová tolerance vůči jakékoliv formě korupčního jednání, ať již přímého, nebo prostřednictvím třetích stran. Přípravu na získání mezinárodní akreditace zahájil ČEZ před více jak třemi lety, samotný certifikační proces pak trval zhruba rok a půl.

„Mezinárodně uznávaný certifikát, založený na principech nejlepší světové praxe, je zárukou pro investory, naše dodavatele a zákazníky, že chceme být maximálně transparentní a důvěryhodní. Zároveň se jedná o klíčový aspekt pro ESG hodnocení v oblasti řízení firmy. Nejedná se o žádnou jednorázovou záležitost, ale o dlouhodobý proces, kdy musíme každoročně auditorům prokazovat plnění všech podmínek a hledat způsoby dalšího zlepšování,“ uvedla členka představenstva Michaela Chaloupková.

Certifikát udělila společnosti ČEZ, a. s., německá pobočka poradenské společnosti KPMG, a to konkrétně na činnosti útvaru nákup a útvaru compliance. Mezinárodní organizace pro standardizaci (ISO) poprvé zveřejnila normu 37001 pro systémy protikorupčního managementu v říjnu 2016. Z velkých evropských energetik certifikací prošly například Iberdrola, ENGIE, Enel nebo Endesa.

Řízení společnosti a ESG

Čím dál tím větší váhu při rozhodování, kam investovat, hrají u investorů faktory, které se nedají změřit penězi. Stejně jako se na mezinárodní úrovni společnosti posuzují podle ustálených finančních ukazatelů, vznikají obdobně i kritéria nefinančního hodnocení. Pro ty se vžilo označení ESG, z anglických slov Environmental (jak firma chrání životní prostředí, zda hospodárně pracuje s přírodními zdroji, s vodou nebo energií, jak snižuje odpady a emise), Social (jaký má firma přístup k zaměstnancům, zákazníkům, dodavatelům a komunitám, ve kterých podniká) a Governance (kvalita provozu a řízení společnosti, její vnitřní procesy a jejich kontrola, ochrana práv zainteresovaných skupin a komplexní, pravdivý reporting). Zatímco získáním certifikace ISO 37001 posiluje Skupina ČEZ zejména oblast Governance, v oblasti Environment se soustředí zejména na dekarbonizaci. Přihlásila se například k závazku SBTi a jejich iniciativě Business Ambition for 1.5°. Z České republiky tak zatím učinily jen dvě společnosti.

Newsletter