Čínské investice tvoří 0,36 % zahraničních investic v ČR

Čínské investice se na všech zahraničních investicích v ČR podílejí z 0,36 procenta. V porovnání zemí V4 je tak v Česku méně čínských investic než v Maďarsku či Polsku. Vyplývá to z analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, kterou má ČTK k dispozici.

„Z pohledu celkových čínských investic ve světě je ČR pro Čínu takřka pod rozlišovací úrovní, ze všech zemí jsme z pohledu počtu investic na 36. místě, s podílem 0,5 procenta,“ uvádí analýza. Zatímco ve světě investuje Čína zejména do telekomunikací, elektrotechniky a finančních služeb, v Česku a zemích V4 je to hlavně do výroby automobilových součástek.

Asociace vidí pro ČR velký potenciál v turistickém ruchu, kde se očekává meziroční růst počtu čínských turistů téměř o třetinu až na 300.000. Velké šance má Česko i ve sféře vzdělávání. Zatímco například v Nizozemsku studuje více než 6400 čínských studentů, v ČR je to 200 studentů.

„V případě očekávané vstřícnější vízové politiky je nutné se připravit naše vysoké školy na velký příval čínských studentů, což generuje šanci na celou řadu přímých i nepřímých ekonomických benefitů. S rostoucím vzájemným obchodem roste i počet podnikatelů učících se čínsky,“ píše se v analýze.

Tuzemský export do Číny za první pololetí letošního roku vykázal růst o 19 procent na 42 miliard korun. Varující je podle analýzy ale celkový objem tzv. reexportů do Číny. „Pouze přes Německo totiž do Číny vyvezeme téměř dvojnásobek toho, co je náš běžný přímý export do Číny. S rostoucími objemy obchodu se rovněž zvyšuje tlak čínských odběratelů na splatnost, jen za posledních pět let se posunula průměrná doba inkasa pohledávek vůči čínským odběratelům ze 71 na 90 dní,“ upozorňuje zpráva.

Celková obchodní bilance mezi ČR a Čínou je dlouhodobě záporná. Z Číny Česko dováží například pětinásobně víc než z Velké Británie.

Newsletter