Čínské úřady vyšetřují čtyři makléřské domy. Nelegální obchodování?

Čínské úřady začaly vyšetřovat čtyři přední makléřské společnosti. Důvodem je možné porušení pravidel ověřování totožnosti klientů, uvedla agentura Reuters. Zpráva se objevuje v době prudkého propadu na čínských akciových trzích. Státní média rovněž uvedla, že Čína začala vyšetřovat osm zaměstnanců největší makléřské firmy pro podezření z nelegálního obchodování s akciemi. Vyšetřování prý čelí také novinář jednoho uznávaného čínského časopisu a další lidé.

Makléřské společnosti GF Securities, Haitong Securities, Founder Securities a HTSC oznámily, že je kvůli možnému porušení pravidel o ověřování totožnosti zákazníků vyšetřují úřady. Společnost Haitong podle listu Financial Times uvedla, že bude s vyšetřujícím regulátorem plně spolupracovat.

Státní agentura Nová Čína již v úterý uvedla, že osm zaměstnanců společnosti CITIC Securities, která je ve vlastnictví státu, čelí podezření z „nelegálního obchodování s cennými papíry“. Ze stejných důvodů je prý vyšetřován také jeden současný a jeden bývalý zaměstnanec čínského úřadu pro regulaci trhu.

Stejná agentura bez dalších podrobností také uvedla, že jeden ze současných a jeden bývalý zaměstnanec Čínské komise pro regulaci akciových trhů (CSRC) jsou podezřelí z obchodování s využitím neveřejných informací a z falšování úředních dokumentů a pečetí.

Novinář respektovaného čínského časopisu Cchaj-ťing (Caijing) Wang Siao-lu je zase podle Nové Číny spolu s dalšími lidmi podezřelý z vytváření a šíření nepravdivých informací. Týkaly se údajně obchodování s cennými papíry a termínovými kontrakty.

CITIC Securities je součástí skupiny CITIC Group, hlavní holdingové společnosti čínské vlády. CITIC Securities ve sdělení hongkongské burze uvedla, že o vyšetřování nedostala žádné vyrozumění.

Z dostupných zpráv není zřejmé, zda spolu uvedené případy souvisejí. Kroky čínských úřadů podle agentury AP naznačují, že vládnoucí komunistická strana se možná snaží najít viníka za kolaps na burze, který rozhněval malé investory.

Hlavní index čínského akciového trhu od konce loňského roku do letošního léta vzrostl o více než 150 procent. Na letošním rekordu byl 12. června, od té doby ale ztratil více než 40 procent. Propad vyvolal mezi některými kritiky úvahy, že prospěch z výkyvů na burze plynul politickým prominentům znalým poměrů, a to na úkor drobných investorů.

Newsletter