Evropské výnosy rostou více než americké. Dolar obrátil do ztráty nad 1,0800 za euro. Koruna v zisku pod 24,90 za euro a pod 23,05 za dolar.

Čínskou obdobu Nobelovy ceny míru dostal prezident Mugabe

Čínskou obdobu Nobelovy ceny za mír dnes získal dlouholetý zimbabwský prezident Robert Mugabe. Výběrová komise ocenila jeho údajné inspirativní vedení země a službu myšlenkám panafrikanismu, uvedla agentura AP. Mugabe je kvůli porušování lidských práv v Zimbabwe častým terčem kritiky ze strany Evropské unie i Spojených států. Čínská vláda se od udělování Konfuciovy ceny oficiálně distancuje.

Jednadevadesátiletý prezident afrického Zimbabwe je dalším z řady kritiků Západu, který získal čínskou Konfuciovu cenu míru. Již dříve ji obdržel například kubánský exprezident Fidel Castro nebo ruská hlava státu Vladimir Putin. Dostal ji ale například i bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan.

Mugabe podle komise „překonal těžkosti nejrůznějšího druhu a věnoval se intenzivně budování politického a hospodářského systému své země a zároveň podporoval silně myšlenky panafrikanismu a africké nezávislosti“. Panafrikanismus je politická koncepce vyzývající ke sjednocení Afričanů a návratu kontinentu ke svým kořenům z dob před kolonizací.

Mugabe vládne v Zimbabwe od doby, kdy země získala nezávislost, tedy už 35 let. Jeho strana jej už označila za kandidáta i pro prezidentské volby v roce 2018.

Kromě zimbabwského prezidenta se do užšího výběru na nové laureáty Konfuciovy ceny letos dostali i kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates či jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje.

Konfuciova cena byla zavedena v roce 2010, kdy Nobelovu cenu za mír dostal k nelibosti Číny vězněný čínský disident Liou Siao-po. Ten si od roku 2008 odpykává jedenáctiletý trest vězení za výzvu k politické reformě Číny.

Newsletter